27 Ocak 2014

Türk modası Paris'te

YAZI: BARIŞ ÇAKMAKÇI

 

Dünyanın en önemli hazır giyim fuarlarından biri olan Who's Next'in konuğu olarak gittiğim fuardaki Türk katılımcı sayısı, tasarımcı ve markalar da dahil bu sezon 41'i buldu. Mercedes Benz Fashion Week Istanbul'un aklınıza gelebilecek pek çok tasarımcısının yanı sıra, Fashion Incube Istanbul ve Urge tasarımcıları gibi pek çok başarılı projede yer alan isimler de 2014-2015 Sonbahar/Kış koleksiyonlarını satınalmacılarla buluşturdu.

 

Who's Next'in 3-6 Temmuz arasında gerçekleşecek edisyonunda konuk ülke olarak Türkiye'nin seçilmiş olması ve öncesinde gerçekleşen bu ısınma turu Türk modası için önemli bir adım oldu. Fuarda görüşme fırsatı bulduğum Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi, başarılı projelerin meyvelerini toplama zamanı geldiğini, Türk modasının yeni tasarımcılarla ve başarılı projelerde ilerlediğini, şimdi satışa dönüştürmenin yollarının arandığını belirtti. Elaidi'nin bizzat kendisinin de senelerdir düzenli olarak katıldığı Who's Next fuarının, bu bağlamda Türk modası ve markaları için en önemli adımlardan biri olduğunun altını çizdi.

 

 

Her yıl fuarda Paris Capitale de la Création (PCC) kuruluşu tarafından verilen PCC Ödülü de bu yıl dört Türk tasarımcının oldu. Özlem Süer, Maid in Love (Hande Çokrak), Ekria (Esra Karadeniz) ve Vakko Eşarp'ın ödül aldığı açılış günü Türk tasarımcılarını dünya basınıyla buluşturan bir de kokteyl gerçekleşti.

 

Who's Next fuarına katılan Türk markaları ve tasarımcıları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 

- Barış ÇAKMAKÇI

İlgili Başlıklar