02 Kasım 2016

Tom Ford 'Nocturnal Animals' ile Sinemalarda

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

animal nocturne

Tom Ford, Nocturnal Animals ile 2016 Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan Büyük Jüri Büyük Ödülünü aldı

Belki mükemmel diye bir şey yok ama Tom Ford kesinlikle bu fikri çağrıştırıyor. Sesi, konuşması, işleri belki mükemmel değiller (eğer mükemmel diye bir şey varsa) ama o ve işleri akla kusursuz olmayı getiriyor. Sabah 4’te güne başlayıp, günde 3 kere duş alan ve gününü dakikası dakikasına planlayan biri olduğunu bilmemizin belki de bunda etkisi çok. Tom Ford ''Ben mükemmeliyetçiyim ve bu mükemmeliyetçilik yönetmenliği dünyanın en güzel mesleklerinden biri yapıyor, bir dünya yaratıyorsunuz ve o dünyanın içindeki her şey sizin kontrolünüzde. Karakterlerin söyledikleri, yaptıkları, görünüş biçimleri, yaşayıp yaşamayacakları, ne zaman doğup ne zaman ölecekleri bile.'' diyor. 

"Kontrolü seviyorum, üzerinde çalıştığım işin kontrolünün tamamen bende olmasını istiyorum''

 

Mükemmeliyeti en az hata ve en az kusur ile orantılayanlar için kontrol çokluğu mükemmeliyet için bir gereksinim. ''Kontrolü seviyorum, üzerinde çalıştığım işin kontrolünün tamamen bende olmasını istiyorum''. diyen de yine Bay Ford.

nocturnal animals

Tom Ford aşk ve zalimlik ile intikam ve kurtulma arasındaki ince çizgileri irdeleyen, şaşırtıcı bir mahremiyet ve sürükleyici heyecan içeren romantik bir gerilim ile geri dönüyor

Tom Ford bugün dünyanın en büyük tasarımcılarından ve ilk filmi A Single Man'den beri tasarımcı titrinin yanına yönetmen titrini sağlam bir şekilde kazıdı. Estetik anlayışı sinema ve sanat dünyasından tebrikler alıyor. 2016 Venedik Film Festivali Gümüş Aslan Büyük Jüri Büyük Ödülünü kazanan Gece Hayvanları, kariyerine yine Venedik’te başlayan The Single Man’den 7 yıl sonra geliyor. Venedik Tom Ford için uğurlu bir yer.

''İtalya bana şans getirdi, bir süreliğine İtalya’da da yaşadım, burada evimde gibi hissediyorum''

tom ford

İlk bölümünde 20 yıl önce boşanmış eski kocasından kitap nüshaları almaya devam eden bir kadını izlediğimiz filmin ikinci bölümünde ise bir adamın aile ziyaretinin şiddete dönüştüğü anlara tanık oluyoruz

Austin Wright’in 2011’de en çok satanlar listesinde kalan ve ilk olarak 1993’de yayınlanan kitabı ''Tony ve Susan'' Gece Hayvanları için çıkış noktası. Başrollerde ise Amy Adams ve de Jake Gyllenhaal var. İlk filmiyle karakterleri herkesten çok başrole koyan Ford Gece Hayvanları ile bunun stilinin bir parçası olduğunu kanıtlıyor, belki de bu kendisine moda endüstrisinin hediyesi. Günün sonunda yılda bir milyar dolar bütçesi ile dünyada 120 mağazada farklı karakterler için kıyafet tasarlayan birinden bahsediyoruz.

Farklı gerçeklikler arasındaki diyalog, yüksek derecede kontrast ve de Tom Ford vizyonuna tanıklık etmek istiyorsanız 9 Aralık 2016’da sinemalarda Gece Hayvanları’nı kesinlikle kaçırmamalısınız. Önce Gece Hayvanları, sonra Gümüş Aslan. Filmin farklı mecralardan aldığı güzel eleştirilere ek olarak hayvanlar alemi de kesinlikle Tom Ford’dan yana.

ETİKETLER: TOM FORD , GECE HAYVANLARI , AMY ADAMS , NOCTURNAL ANİMALS , 73VENEDİKFİLMFESTİVALİ , GÜMÜŞ ASLAN