10 Nisan 2015

The Postman Dreams

YAZI: YONCA KARATOPRAK

Zaman ve mekan hissini bulanıklaştırıp, fantezi ve gerçekliğinin birbirinden ayrıldığı bir dünyaya Prada ile adım atıyoruz. Amerika’nın yaratıcı sinemacılarından Autum de Wilde’nin yönettiği The Postman Dreams, 5 kısa mizahi öyküden oluşuyor: The Postman, The Makeout, The Battlefield, The Tree ve The Laundromat. Yönetmen Autum de Wilde The Postman Dreams için yarattığı Prada dünyasının, çocukluk arzularını yetişkinlerin fantezileriyle harmanladığı bir sahne olduğunu söylüyor. Ona ilham veren ise, modanın güzelliğe duyduğu çocuksu takıntı ve bu masumiyeti koruyabilmesi. 
 

 
 
Başrolünde Prada’nın lüks evreninin parlayan yıldızı Galleria çantanın yer aldığı filmin serilerinde sıkça gördüğümüz postacı, aslında e-mail dünyasında iletişimin mecazi öğesi. Postacı, her fırsatta gerçeküstü hayallere dalan bir adam. Rengarenk sürprizleri kapımıza bırakırken, kendisi tekdüzelikte kaybolup gidiyor. 
 
 
The Battlefield (Savaş Meydanı) Prada Galleria bir çocukluk düşü olarak karşımıza çıkıyor. Çantanın yaratıcılarından başka kimsenin göremediği ince işçilik, çocuksu bir takıntının tiyatro sahnesinde açığa çıkıyor. 
 
 
The Makeout (Sevişme) ise Prada Sound çanta, arzuyu temsil ediyor. Merdivenlerdeki aşk kovalamacasına katılan çanta bir kahrama dönüşüyor. 
 
 
Justin ve Josh Petrojvic kardeşlerin kurduğu  Los Angeles’lı Roman müzik grubu The Blasting Company ise The Postman Dreams’de stratejik bir rol oynuyor. Melodiler filmin ritmini tutarken, Autum de Wilde’nin ustalıkla işlediği eserinde eğlenceli bir şekilde kullanılıyor. 
 
Bu hafta yayına giren serinin ilk 3 filmi The Postman, The Makeout ve The Battlefield’ı  thepostmandreams.prada.com izleyebilirsiniz. 
 
 
 

ETİKETLER: PRADA , THE POSTMAN DREAMS , AUTUM DE WİLDE , TASARIM , MODA