22 Şubat 2016

Tasarım Yarışması Remix'te Türk Başarısı

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Uluslararası Kürk Federasyonu (IFF) tarafından üçüncü kez düzenlenen ve Vogue Talents ve MiFur tarafından desteklenen uluslararası moda & kürk tasarım yarışmasının bu yılki ortağı bir kez daha Remix oldu. Türk tasarımcı Yusuf Kalem'in geçen yılki başarısından sonra, şimdi sıra 12 finalistten biri olmayı başaran 27 yaşındaki genç tasarımcı Ali Koç'ta.

Uluslararası Kürk Federasyonu, yeni nesil tasarımcıların desteklenmesi, becerilerinin geliştirilmesi ve kürk ile ilişkilerini keşfetmek için 2003 yılında Remix’in açılışını yapmıştı. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden gençlere, yenilikçi tasarımlarını moda endüstrisinde söz sahibi bir kitleye sergileme fırsatı sunan yarışma, dünya çapında tasarım yeteneklerinin peşine düşüyor.  

Ali Koç TasarımıTürk tasarımcı Ali Koçu finale taşıyan tasarım elbisesi.

Önceki finalistler endüstrideki ilişkilerini geliştirip, Dolce & Gabbana, Louis Vuitton ve Balmain gibi önemli markalarla çalışma fırsatı yakalarken, geçen yıl mücevher böceğinden aldığı ilhamı podyuma taşıyarak, Türkiye’ye birincilik getiren Yusuf Kalem’in kendi tasarımları da çeşitli reklam kampanyalarında kullanıldı. 14 yıllık tarihinde ilk defa bu yıl, finalistleri ve tasarımlarını bir vitrin teması içinde sunmanın heyecanını yaşayan IFF'nin konu başlığı:  ‘Kış Bahçesi Yetenekleri’.

3 Mart tarihinde Vogue İtalya ve Vogue Talents editörü Sara Maino , tasarımcı Veronica Etro ve  fotoğrafçı Tamu McPherson, gibi jürilerin kazanan yarışmacıyı açıklayacakları finalde, Türkiye’den Ali Koç olmak üzere dünyanın birçok yerinden tam 12 finalist yarışacak.

 

ETİKETLER: VOGUE TALENTS , ALİ KOÇ , ULUSLARARASI KÜRK FEDERASYONU