07 Eylül 2014

Suzy Menkes: Spor Giyimin Dijital Çağa Yolculuğu

YAZI: SUZY MENKES

Lacoste, Amerikan moda dünyasına hiper-modern bir şekilde girdi. Fransız spor giyim firması New York’taki koleksiyonunda erkek ve kadın modellerini sergiledi.

Tekno kumaşlar, açılı kesimler ve geometrik desenler, yirmi birinci yüzyılın tarzını yansıtıyordu, 2015 yazında, spor giyimi dijital çağa taşıma yarışını da, Lacoste’un başta götürdüğünü söyleyebiliriz.

Yelkenlerden oluşan dekor, tasarımcı Felipe Oliviera Baptista’nın tarzıyla ilgili ipucu veriyordu, Modacı, performans, rahatlık ve stil olarak özetlenebilecek deniz spor giyimi modasını takip ederek, Lacoste’un mirası olan yat yarışları dünyasında yer almaya devam ediyor.

 

 

Baptista, tasarımlarına transparan özellikler katmış, sade kare bluzlardan pantolonlara, şeffaf yağmurluklara dek uzanan hafif örgüler göze çarpıyor.

Kaçınılmaz olarak erkek ve kadın giyimi arasındaki geçişte sade çizgilerle cesur çıkışlar arasında bir grafik oluşuyor, kıpkırmızı kareler, hafif bir elbisenin önünü kaplayan turuncu desen gibi. Erkeklerde renk blokları, tişörtlere uygulanarak geometrik etki sağlanmış.

Defile, üçte bir oranında indirgenseydi daha etkili olacaktı. Yine de tasarımcı, Lacoste’u, temel değeri olan aktif giyimden uzaklaştırmadan moda markası olarak sunmayı başardı.

Avustralyalı tasarımcı Dion Lee’nin, düzgün kalıplı ancak sportif kıyafetleri yeni milenyumun ruhunu yakalamış.  Net kesimler ve dijital baskılarla canlı geometrik desenler elde edilmiş ve bu, özünde gayet sade olan kıyafetlere farklı bir enerji katmış.

Boyut ve renk anlamında defilenin bölümlerinin dengeli tutulması hoşuma gitti. Matisse tarzı turuncu, mavi ya da sarı desenler yormaya başladığı anda yakada gümüş örgülerle süslenmiş bedene oturan siyah elbiselere geçilmesi başarılı bir sunum.

 

 

Spor tarzla klasiğin başarılı bir şekilde karıştırılmasıyla modern bir hava yakalanmış.  Dion Lee de, giydiği gri fermuarlı ceketi, gümüş örgü işlemeli beyaz eteği ile sportif ve ilginç karakterini yine ortaya koymuş.

İlgili Başlıklar