30 Eylül 2014

Suzy Menkes Paris Moda Haftası’nda: Altıncı Gün

YAZI: SUZY MENKES

GIAMBATTISTA VALLI:  AMAL’DAN ONAY ALINDI

“Bununla gerçekten gurur duyuyorum,” diyor Giambattista Valli pek alışık olmadığımız bir utangaçlıkla telefonundaki iki resmin üzerine tıklayıp bize gösterirken. Bu iki resmin birincisinde bir günlük kocası George Clooney’nin elinden tutarak üzerinde cesur çiçek desenli elbisesi ile bir Venedik gondolundan inen Amal Alamuddin, ikincisinde ise Zurih Film Festival’inde üzerinde beyaz gömleği ve çiçekli uzun eteğiyle Cate Blanchett var.

 

Resim Hakkı: Getty

 

 

Her ikisi de Valli tasarımı.

Giambattista üç markalı bir şirkete sahip olmak için çok fazla çalıştı. En genç markası olan ‘Giamba’nın ilk koleksiyonunu bu ay Milano’da tanıttı.

Tasarımcının “daha konsepte dayanan ve endüstriyel” diye tanımladığı 2015 ilkbahar/yaz koleksiyon çok ilgi çekiciydi çünkü büyük yaprak aplikeli elbiseden güpür dantel elbiseye kadar hemen hemen bütün kıyafetlerde üç boyutlu görüntüsü vardı.

 

Resim Hakkı: Indigital

 

Bu üç boyutlu görünüm, yumuşak tüylü ya da tüysüz çeşitli dokulara sahip halılar kullanılarak podyuma da yansıtılmıştı.

Valli kuliste, makrome dokunan parlak renkli bir pantolonu gösterirken koleksiyonun ‘sanat ve el ustalığı’ konseptinden bahsetti.

 

Resim Hakkı: Indigital

 

Podyumda, uzun ve beyaz elbiseler de gördük, bir kısmı aplikeli dokunan bir kısmında kaygan saten üzerine kiraz çiçekleri deseni olan elbiseler de gördük.

 

Resim Hakkı: Indigital

 

Bu 3 boyutlu görünüm koleksiyona yalnızca fazladan süs katmamış aynı zamanda ayrı bir duygu da eklemiş.

 

STELLA MCCARTNEY’NİN ÖZGÜVENLİ FEMİNENLİĞİ

Stella McCartney kuliste, “Kış mevsiminden çıkıp yaza geçişler benim için her zaman yenilenme zamanları. Zarif bir şeyler yapmaya çalışıyorum, yaz için renk paleti oluşturup tasarımlarımı giyen kadınların kendilerini oldukça özgüvenli hissedecekleri fikirler oluşturmaya uğraşıyorum, ” dedi.

 

Resim Hakkı: Indigital

 

Stella’nın podyuma yolladığı pantolon etekler, omuz tokaları olan bluzlar, üzerinde küçük pencere kesimler yapılan tasarımlar onları giyecek olan kadınlara “oldukça” özgüven vereceğe benzemiyordu. Ancak genel olarak kendine güvenen kadın imajı vardı ve modeller üzerlerinde spor kıyafetler ile rüzgarda uçuşan ipek elbiselerle podyuma adımlarını attıklarında özgürlük duygusunu hissedebiliyordunuz.

 

Resim Hakkı: Indigital

Tasarımcı koleksiyona soluk Madras ekosesi,  suluboya görünümlü çiçek gibi renk ve desenler eklemişti. Bu seçimiyle 2015 ilkbahar/yaz sezonunun feministlikten feminenliğe geçiş temasını takip ettiği görülüyordu.

 

Resim Hakkı: Indigital

McCartney’nin vizyonu tasarımcının kendisine dayanıyor olabilir ancak Stella bir tasarımcı olarak çok yol kat etti ve o örgüden denime her türlü materyale modanın ışığını yansıtma yeteneğine sahip. Koleksiyonda tasarımların üzerine pencereler açarak vücudu göstermek çok zekice bir hareketti. Ancak güçlü bir kadın tasarımcı, vücudu göstermeyi tahrikle değil özgürlükle bağdaştırabilirdi.

 

Çeviri: Ece Özneşeli

İlgili Başlıklar