20 Ağustos 2014

Suzy Menkes: Gölgelik Bir Ağacın Altında

YAZI: SUZY MENKES

 
Suzy Menkes ve Penelope Tree, Port Eliot Festival’inde.

Bird On Nest On Tree: Penelope Tree fotoğraf Clive Arrowsmith Haziran 1970 Vogue sayısı için

Fotoğraf hakkı: Clive Arrowsmith.
 
Kuralları değiştiren giysi fikrini beğeniyorum – esasında önemsiz olan modanın bütün bir hayatın akışını değiştirebilmesi. 
 
Penelope Tree, altmışların açı sal imaj-yaratıcısı – hala heykel tıraşlanmış yanaklarıyla ve ince uzun figürüyle - Sarah Mower ile Port Eliot Festivalinde otururken geceyi değerlendirdi – ve 1966 da varlığının yönünü değiştiren elbiseyi. 

Penelope Tree, Mükemmel Truman Capote’nin Black and White Balosuna giriş yapar, Balo New York's Plaza Hotel’de 1966 gerçekleşir, gelen davetliler film yıldızları, sosyete, artistler, yazarlar, gazeteciler ve birçok güçlü politik bireyler.

Fotoğraf hakkı: Corbis
 
Dadısının New York’ta çektiği karıncalı fotoğraftan da belli olduğu gibi, 16 yaşındaki Tree tarafından giyilen giysi – adına yakışır bir siluet sahipti – bir modacı karması değildi. Ama Truman Capote’nin çok bilinmeyen 1966 Black and White balosuna hazırlanırken, esnek jersey dokumalı elbise ile birlikte başıboş kumaş parçalarından daha fazla olan, uygunsuz, asi ergen “beklenti doluydu”
 
Şimdi dönüp bakıldığında ün salmış Truman Capote’in kitap isminde olduğu gibi “soğukkanlılıkla”, elbise çokta ilham verici değil, Tree’nin belden aşağıya dekolteye sahip ve spagetti askılı” demesine rağmen. 
 
Hatırladığı kadarıyla kötü bir havada kocaman bir şemsiyeyle Plaza Hotel’e uzun bir mantoyla gelişinde, şık abiyeler ve tavşankulaklarıyla taçlandırılmış aksesuar ve giyilenleri görür, tarihsel olarak hassas bir donemde, yani Vietnam savaşı döneminde bu hikâyenin sadece başlangıcıydı.

Cecil Beaton 14 Aeppli figürünü çeker, Vogue, Ekim 1972, Penelope Tree birlikte.

Fotoğraf hakkı: Cecil Beaton

Hollywood seti olarak, New York’un politik aslanları ve büyükleri, Avrupa’nın eski zenginleri Capote tarafından bir araya getirildi. Tree’nin anlatımına göre kusursuzca giyinmiş üst sınıf fotoğrafçı Cecil Beaton tarafından dans pistinde döndürülmüş. Bir başka anı ise Mia Farrow bütün geceyi erkek arkadaşıyla dans etmekle geçirdi, çünkü Frank Sinatra dans “etmezdi”.

Penelope Tree, Port Eliot Festivalindeki konuşmasından sonra.

 
Ben Penelope Tree'yi hem dürüst hem de ironik buldum, bir çadırın altında otururken, desenli bir gömlek ve kot giyiyordu. Biz bir dev ağacın gölgesi altında izlerken Sarah Mower’ın 14 yaşında yalnız bir kızın yatılı okula verilen ve ailesi tarafından umursanmayan ve kardeşlerinden ayrılmış hikâyesini dinledik.
 
Aynı zamanda eski model, şu an 64 yaşında olan acınacak küçük bir zengin kız olarak, özgürlüğüyle ile ilgili de konuştu, New York’un dinamik müzik dünyasının ucunda olan ve Bob Dylan, Joan Baez, Lou Reed ve Aretha Franklin bir araya getiren oldu.
 
“Çok heyecan vericiydi ve hemen oluyordu” dedi. Bu tanım galiba kendisi içinde geçerli olabilirdi, çünkü fotoğrafçı Richard Avedon baloda onu fark eder etmez, Vogue dergisinin editörünü Diana Vreeland, bir gün sonra hemen O’nu aradı. 

Penelope Tree, Cecil Beaton tarafından Vogue için.

Fotoğraf hakkı: Cecil Beaton
 
Tree’nin kariyeri roket gibi havalandı. Altmışlar döneminde modellikten bahsetti ve sivri yanak çizgisi, geometrik g-öz makyajı direk dönemin başka bir grafik mankeni olan Twiggy’le rekabet içindeydi. 
 
Oysaki görünüşü veren makyaj acemi modellerin kendileri tarafından sürülüyordu ve aksesuarlar botlar ve kemerler kendi dolaplarından geliyordu. Kendileri yeni bir görünüş yaratmanın bir parçası oluyordu – oyuncak bebek isminin verdiği ilgisiz görüntüsü ve uyumlu olan değildiler. 
 
“Ben ilgi görmeye âşıktım – Büyümeye açtım – Özel olduğumu hissediyordum” diyordu Tree altmışların Londra’sını anlatırken.  
 
New York’tan ayrılışını anlatırken sohbet daha da alevlendi, Britanyalı fotoğrafçı David Bailey tarafından götürülürken, annesinin elleri sımsıkı tutarken, çift aile evinden ayrıldı. 

Fotoğrafçı David Bailey kız arkadaşı Penelope Tree birlikte (solda) ve Britt Ekland (sağda).

Fotoğraf hakkı: Getty
 
Halen Fransız aktris Catherine Deneuve’ile evli olan Bailey, Tree ile birlikte Londra’daki siyah camlı eski sevgililerinin fotoğraflarıyla dolu olan evine kaçtı. 
 
“Daha da kötü olabilirdim – uslanmayıp ve bir yerde durmasaydım daha kötü olabilirdi” dedi Tree çok Britanyalı ironisiyle. 
 
Bailey’le olan yıllarını anlatırken onun işe takıntısını da anlatı. Çok bilinmeyen şiddetlerinin ünüyle garsonları ürküten Londra’nın gangsterleri Kray ikizleriyle yemek yedikten sonra, sabaha karşı saat 2’de geldiklerinde Bailey onu terk edip Goodbye Baby & Amen için çalışmaya gidermiş. Bu projede amaçladığı sallanan Londra dönemine ait tüm etki bırakan kişileri fotoğraflamaktır. 

David Bailey ve Penelope Tree bir ânı paylaşırken, Londra, circa 1965.

Fotoğraf Hakkı: Getty
 
Ve orda son buldu, şehvetsizlik içinde, ihanet ve cilt hastalığı gibi, Tree’nin altmışların o kızı modelliğine son verdirdi. 
 
 “Hayatımın derslerinden birisiydi – ben bu durumdan çok şey öğrendim, senin hikâyenin bir parçası,” dedi Tree.”Tek pişmanlığım üniversiteyi bitirmemem oldu” 
 
Ama anlamlı bir hayat kurmaya gitmiş, Lotus Outreach’le birlikte çalışarak, bir Budist öğretmen tarafından kurulan seküler bir yardım kuruluşu.  Misyonu 2002 den beri fakir olan ve cinsel istismar için kullanılmak için insan kaçakçılığına uğrayan genç kızlara yardım eden organizasyonları desteklemek olmuş, özelikle Kamboçya. Tree yetimhaneleri, kadın sığınma yerlerini, okulları, HIV hastane bakım bölümleri ve benzer birçok Kamboçya’daki benzer sosyal sorumluluk içeren projeye destek oldu. 
 
Dört yıl sonra, İngiltere’ye geri dönünce, genç kadınları eğiterek elde edilen başarının etkisinde kalarak misyonunu buna adamış. 
 
Yani farklı giysili ve bir dönem atmışların duygusu olan genç kız bir anne olur ve kadınlar hayatlarını daha iyi sürdürsün diye aktivist olur. 
 
Bir “Selfies” döneminde mütevazı birini dinlemek çok ferahlatıcıydı. Ve iki boyutlu Penelope Tree resmin arkasında, zeki, bilge ve düşünceli bir kadını bulmak. 
 

 Penlope ve Kamboçyalı bir kaç öğrenciyle Cambodian Beantey Meanchey GATE’de (Kızlar okula) eğitim programından Tayland sınırına yakın. 

Fotoğraf hakkı: Holly Gilliam courtesy, Lotus Outreach

Suzy Menkes ve Penelope Tree, Port Eliot Festival’inde.

 

Çeviri: Ersin Gunay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Başlıklar