11 Temmuz 2014

Schiaparelli

YAZI: SUZY MENKES

Bütün kurallara aykırı tasarımlardı sergilenen, narin bedenlerde aşırı geniş omuzlar, samur ya da tilki kürküyle şişirilmiş kollar, itici hayvan desenleri, mesela güveler, fareler ya da sincaplar, bedeni saran ipek elbiselerde hiç de uygun olmayan renklerle birlikte kullanılmış parlak pembe kadifeler.

Bu, Marco Zanini tarafından yeniden canlandırılan Elsa Schiaparelli  koleksiyonu, otuzlu ve kırklı yılların kadınlarına feminist bir bakış. Inandırıcı, hayret uyandırıcı, zaman zaman hoş bir kreasyondu ve kesinlikle geçen yılın düz tabanlı, hayvan baskılı kısa botlarına göre hatırı sayılır bir ilerlemeydi.

Zanini, “Schiap” ın sofistike bakış açısı ve kadınları bireysellikleri yönünde cesaretlendirme tutkusunu nasıl algıladığını açıklarken, “Bu benim Paris şıklığı anlayışım,” diyor.

Gecede bu anlayış oldukça başarılı bir sonuç verdi, Zanini'nin en güçlü yanı bu şüphesiz. Bedenin üzerinden akıverecekmiş gibi duran, ortanca pembesi ve gri saten tasarım ve yüzeyinde sincapların koşuşturduğu verev  elbise etkileyiciydi. Şapka tasarımcısı Stephen Jones'un orjinal ve havalı şapkalarıyla, samur ya da vizon kürk içine saklanmış küçük Schiap kilitli, kocaman kese  tipi çantaları da görüntüye eklemeniz lazım.

Tuhaflığın sınırındaki bu fikirler başarı kazanabilir mi? Günlük kıyafetlerde bu yaklaşım problem oluşturuyor, abartılı omuzlar, kaliteli kesimleri kapatıp bir anda sizi yetmişli yıllardaymışsınız hissine sevk ediyor ya da omzunda koskocaman ES işlemesi bulunan, uzun, yerleri süpüren manto, şovlarında kadın elbiseleri giyen eşcinsel dansçıları çağrıştırıyor.

Ön sırada, Zanini'yi alkışlayanlar arasında Azzedine Alaia, Ines de la Fressange ve kızı Violette ile bu Schiap projesinin arkasındaki isim olan Diego Della Valle var.

Bu defilede mükemmel olarak başarılmış şeyse Parisli maharetli parmaklar ve haute couture havasının sonucu diyebileceğimiz, Lesage'a ait olan zarif gümüş nakışlar, Maison Gripoix imzalı göz alıcı mücevherler ve Lemarie'den narin tüylerdi.

Detayları bütünden daha başarılı bulduğumu söylemeliyim ancak gösteri şüphesiz ki taze, dinamik, tuhaf ve ilginçti.  

 

 

Çeviri: Kader Çekerek

İlgili Başlıklar