13 Ekim 2016

Röportaj: Rihanna, Tam Gaz

RÖPORTAJ: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Geçtiğimiz sezon kreatif direktör olarak ilk New York Moda Haftası deneyimini yaşadın. Sahnelere alışkın biri olarak tüm bunlar sana kendini nasıl hissettirdi?

Biraz gerçek dışı bir deneyimdi. Beni en çok mutlu eden, kumaşlardan dikişlere ve baskılara kadar her şeyin beklentilerimin de üzerine çıkması oldu. Bir spor giyim markasının yaratıcı vizyonumu ortaya koymam için bana böylesi bir özgürlük alanı tanıması, hem şaşkınlık verici hem de ne kadar şanslı olduğumun göstergesi. Çok mutluyum ve insanların bu koleksiyonu bir an önce giymesi için sabırsızlanıyorum. Bunu görmek, benim için en tatmin edici kısım olacak.

Bu koleksiyonu tasarlarken en büyük motivasyonun neydi?

Kulağa biraz bencilce gelecek belki, ama kendi giyeceğim şeyleri tasarlıyorum. Bunun yanı sıra arkadaşlarımın keyifle giyeceği parçalar da koleksiyonda. Yalnızca kendim ve kendi vücut tipimdeki insanlar için değil, herkesin giyebileceği kıyafetler tasarlamak istedim. Bu arada bu tümüyle cinsiyetsiz bir koleksiyon, yani tüm parçalar hem kadınlar hem erkekler için. Ben erkek kıyafetleri giymeyi çok seviyorum, belki de en büyük stil sırrım bu. Eminim ki benim gibi birçok kadın aynı anda hem rahat, hem çarpıcı bir stile sahip olmaktan keyif alıyor ve bazen bunun gerçekleşmesi için mağazaların erkek bölümlerine uğramak gerekiyor. Buna ek olarak Japon sokak kültüründen büyük ölçüde ilham aldım, küçük gotik dokunuşlar ekledim ve renkleri siyah, beyaz ve gri tonlarıyla olabildiğince basit tutmak istedim.

Rihanna Naomi CampbellRihanna'nın sunduğu ilk koleksiyonu izlemeye gelen isimler arasında, efsanevi süper model Naomi Campbell da vardı.

Bugünlerde herkes kürklü terlikleri konuşuyor. Peki senin favori Fenty x Puma parçan hangisi?

Kadife sweatshirt ve yere kadar uzun eşofman tulum favori parçalarımdan. Yapay kürklerimiz de listemde. Doğruyu söylemek gerekirse çok fazla sevdiğim parça var. Ayakkabılar mükemmel; yüksek topuklular, platformlar, herkesin giyebileceği maskülen ve sert botlar. Tek bir parça seçmek zor, ben tasarladığım her şeyi çok seviyorum. Zaten hoşuma gitmeyen ne varsa, koleksiyonun nihai halinde onlardan kurtuldum. 

Müzik eleştirmenleri, sıkı hayranların ve hatta Cara Delevingne bile son albümün Anti hakkında bir şey fark etti: Albümün herhangi bir müzik türünün sınırları dahilinde durmuyor. Sen Anti’yi nasıl tarif ediyorsun?

Doğruyu söylemek gerekirse genel geçer pop formülünden biraz sıkıldım. Hayatta şu an bulunduğum noktayı tüm çıplaklığıyla anlatan şarkılar beni kendine çekiyor. Başarı garantili, sıkıcı formülleri uygulayıp hemen kendine Top 40’ta yer bulacak bir kayıt olmayabilir, fakat kariyerimde kat ettiğim yoldan sonra böyle bir kayıt yapmaya hak kazandığımı düşünüyorum. 

Peki Fenty x Puma koleksiyonunda Anti’nin yansımalarını görüyor muyuz?

Müziğimde yeni şeyler denemeyi severim. Farklı kültürler ve farklı müzik türleri bana ilham veriyor, ben de bunu tarzıma yansıtıyorum. Aynı şekilde koleksiyonumda da dünyanın farklı yerlerinden kültürler ve sokak kıyafetlerini, değişik materyallerle bir araya getirdim. Bu koleksiyon, lüks kumaşların ve sportif siluetlerin kesişim noktası.

Rihanna Naomi CampbellRihanna'nın şimdilerde favori tasarımcısı Adam Selman. Her görünümüyle konuşulan ikon, 2014 yılındaki CFDA Ödüllerine giydiği Selman imzalı transparan ve ışıltılı nude elbisesiyle bir internet sansasyonuna dönüşmüştü.

Konu farklı kültürlere gelmişken; Barbados kökeninin yaratıcılığına katkısı olduğunu düşünüyor musun?

Evet, böylece akıl sağlığımı koruyorum ve alçakgönüllü kalabiliyorum. İçinde yaşadığımız dünya çok büyük ve zaman zaman çok kafa karıştırıcı. Biz insanlar olarak bunu unutma eğilimindeyiz. Yoluma devam etmemi sağlayan tek şey kendim olabilmek. Kendinizi sevmeyi öğrendiğiniz zaman asla bir başkası olmak istemiyorsunuz. Ben yalnızca sevdiğim şeyi yapıyorum. Ait olduğum topluluğa bir faydam olunca kendimi daha da mutlu hissediyorum.

Bu sezon gardırobunun vazgeçilmez tasarımcısı kim? Yeni bir favorin, ilham veren taze bir keşfin var mı?

Çok fazla kıyafetim, çok fazla seçeneğim var. Giyinmek benim için her zaman çok spontane bir eylem; moduma ve ortama çok bağlı. Üzerime ne giyersem giyeyim, kendi dokunuşumu eklemeyi seviyorum. Dolayısıyla favori isimlerim sürekli değişiyor, ama Adam Selman’ın farklı bir yerde durduğunu itiraf etmeliyim. Onun kıyafetleri genellikle ıskalamadan bana hitap ediyor.

Bu sıralar ne dinliyorsun?

Doksanlara bayılıyorum, hem müzik hem moda açısından. O dönemin parçalarını çok, ama çok fazla dinliyorum. Mary J. Blige, Lil’ Kim, Gwen Stefani’yi stil ve müzik olarak çok korkusuz buluyorum. Aynı zamanda, Drake’in yaptığı her şey de mükemmel.

Fenty x Puma İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonundan satır başları

ETİKETLER: RİHANNA , FENTY X PUMA , RÖPORTAJ