29 Mayıs 2019

Roma'dan Dünyaya Gucci'nin Özgürlük Çağrısı

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Gucci

Fotoğraf: Salvatore Dragone/Gorunway.com

Gucci Cruise 2020 defilesini tanıtmadan saatler önce WWD'ye verdiği röportajda özgürlüklerden şu sözlerle bahsediyor kreatif direktör Alessandro Michele: "Özgür bir ruhum. Her zaman böyleydim. Hiç kimse bir başkasının özgürlüğü hakkında söz sahibi olamaz. Buna yasalar da dahil. Ben kurallara uyan, takip eden biri değilim. Kaostan besleniyorum. Güzellik ve yaratıcılık da kaostan doğan bir şey bence. Kökleri karmaşadan geliyor."

Gucci

Fotoğraf: Instagram/@gucci

Gucci aracılığıyla farklılıkların sesi olabilmekten dolayı oldukça memnun. Kendini şanslı hissediyor. "Sesimi anlamlı bir şekilde kullanmak istiyorum. Faydalı olmak istiyorum" diyor. Geçmişinde normlara uymayan kıyafet stili yüzünden erkeklik kimliğini maskülenlik üzerine inşa eden yaşıtları tarafından fazlasıyla ötekileştirildiğine dikkat çeken Michele, ayrımcılığı doğrudan yaşayan biri olarak inadına özgürlük diye bağırıyor.

Gucci

Fotoğraf: Instagram/@gucci

Roma'da, dünyanın en eski müze yapıları olarak bilinen Capitoline Müzeleri'nde tanıtılan koleksiyon Gucci'nin özgürlük çığlığı adeta. 70'lerin liberalleşme hareketlerini hissettiğimiz tasarımlarda temel mesaj eşitlik. Michele'nin dünyasında bu eşitlik yalnızca kadın-erkek eşitliğiyle sınırlı değil elbet. LGBT'den beden özgürlüğüne, farklı kültürlerden tarihe birçok konudan besleniyor. Kadınlar konusunda da ayrıca hassas. "Bir kadının bedeni üzerinde hüküm sürebilen zihniyete karşıyım. Hala var olabildiklerine inanamıyorum."

Bu bağlamda koleksiyondaki en dikkat çeken parça arkasında 'My Body My Choice' sloganıyla günümüzü ve Gucc'nin hassasiyetlerini özetleyen ceket. 

 

ETİKETLER: GUCCİ , CRUİSE 2020 , ALESSANDRO MİCHELE