18 Eylül 2015

Public School'un Tasarımcıları DKNY'de

YAZI: SUZY MENKES

15-09/18/suzy-menkes-public-school.jpg

Fotoğraf: InDigital

Dao-Yi Chow ile Maxwell Osborne'un  Public School koleksiyonunu gördüğümde DKNY'deki yeni işleri için hazırlanıyor olabileceklerini düşündüm. Kendi markasından emekliye ayrılan Donna Karan, marka için şehrin manzarasını yansıtan yeni bir stil yaratılmasına karar verdi.   

Public School markaları iki kez CFDA (Council of Fashion Designers of America) ödülü kazanan tasarımcılar, bu yeni serüvenlerinde yalnız değiller. Önceden Apple'da çalışan Hector Muelas da DKNY'nin imaj müdürü oldu.   

15-09/18/public-school-dkny-suzy-menkes.jpg

Fotoğraf: InDigital

Peki bu ikili modaya yaklaşımlarında tam olarak nerede duruyorlar? 

Donna Karan "şehirli zen" tarzına odaklandığı için (Hatta tasarımcının "Urban Zen" adlı bir projesi de bulunmakta) , Public School ikilisi gereken niteliklere sahip:  Vücudu fazla sarmayan sade formlar, kumaş katmanları ve kıyafetleri daraltmak için büzgüler. Geniş, uzun figürler ve telaşsız bir asalet duygusu bu  seneki koleksiyonunu Paris'te gösterecek olan The Row'a benziyor. 

Public School'un uzun elbiselerine, çapraz çizgili pantolonlarına, yatay ve dikey çizgili tasarımlarına baktığımızda Donna Karan'ın DKNY için aradığı şehir manzarasının bu olduğunu görüyoruz.   

İkili, DKNY'deki ilk koleksiyonlarıyla ilgili, "Şehirli çalışan kadın fikrini alıp onu geliştirmek istiyoruz. İş ortamı deyince akla hemen ciddi bir terzilik geliyor, biz bununla beraber Amerikan spor giyiminin rahatlığını da sunacak farklı tasarımlara yöneleceğiz," dedi.  

15-09/18/public-school-suzy-menkes-dkny.jpg

Fotoğraf: InDigital

"Örneğin rahat bir görüntü yaratmak için sırt çantalarının kayışlarını da işin içine kattık," diyorlar, "Tabii onu dantelle kaplayacağız. Çünkü bizim için moda tutkusu olmadan pratiklik diye bir şey yok."  

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: PUBLİC SCHOOL , DKNY , DONNA KARAN , SUZY MENKES