24 Haziran 2019

Prada'dan İkinci Sürdürülebilirlik Adımı

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

pradaFotoğraf: Indigital.tv

Prada'nın 1978 yılında piyasaya sürülen ve imza haline gelmiş kumaşı 'Prada Nylon' bundan sonra daha sürdürülebilir bir yöne doğru rota çizdi. İtalyan moda evi, ikonik kumaşını okyanus plastiklerinden ve atık malzemelerden oluşturmak için, Aquafil ile çevreci bir ortaklığa imza attığını duyurdu. 

“Re-Naylon” başlıklı projede, çevre dostu Aquafil şirketi sayesinde geri dönüştürülmüş naylondan üretilen altı klasik çanta yer alıyor. Prada Group'un Pazarlama ve İletişim Başkanı Lorenzo Bertelli verdiği bir demeçte, bu çevreci hareket için, “Naylonun büyük oranda azaltılması, sürdürülebilirlik açısından büyük bir etki” diyor.

pradaFotoğraf: Indigital.tv

Yeni koleksiyona ek olarak Prada, koleksiyonlarında kullandıkları tüm naylonu 2021 yılına kadar geri dönüşümlü versiyona çevirme sözü verdi ve diğer lüks markalar tarafından da bu hareketin devam ettirilmesini umduğunu dile getirdi. Bertelli, “Bu bizim için bir dönemin başlangıcı. Diğer markaların da daha sürdürülebilir üretim yaklaşımlarına geçeceğini umuyorum” dedi.

Mayıs ayının sonunda kürksüz moda hareketine dahil olan Prada, sürdürülebilirlik konusunda istikrarlı olduğunu gösteren moda anlayışıyla ikinci adımı atmış oldu.

ETİKETLER: PRADA , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA