20 Mart 2015

Paris'teki Süslü Ayakkabılar

YAZI: SUZY MENKES

Moda haftaları boyunca, çok sade, cam gibi pürüzsüz birçok çanta gördüm. Çantalarda neredeyse hiç pul veya metal malzeme kullanılmamış, yüzeyler düz bırakılmıştı. Sadece arada sırada 70'lerden süet püsküller bu çantaların tatlı sakinliğini bozuyordu.  
 
Ama bilin bakalım ne oldu: Bu sade çantalara, tavuskuşu ayakkabılar eşlik etti. 
 
AQUAZZURA 
 
Aquazzura'nın en sükse yapan ayakkabısı kelimenin gerçek anlamıyla tavuskuşu tüyü ayakkabılarıydı. Uzun çizmenin üstünde yeşilden griye, fuşya pembesinden gökyüzü mavisine kadar birçok tüy bulunuyordu. Bu uzun çizmeler, havalı çantaların yerini süslü ayakkabıların aldığının kanıtıydı. 
 
 
Aquazurra, Kolombiyalı Edgardo Osorio'nun kurduğu Floransa merkezli bir marka. Ayakkabıları, genelde son derece süslenmiş ve yüksek topuklu olur. Ancak bu sefer, yan tarafında kanatları varmış gibi gözüken pembe bir süet stilettoyla tezatlık oluşturan  süet kış çizmeleri de bulunuyordu. 
 
 
İtalya'da Arno nehrine bakan tarihi bina Palazzo Corsini'de bir mağazası bulunan Aquazurra, İtalyanların yoğun el işi becerilerini Kolombiya'nın çılgın enerjisiyle birleştiriyor. Tavus kuşu, Aquazurra için mükemmel bir sembol. 
 
 
ROGER VIVIER 
 
Bruno Frisoni düz ayakkabıları ve siyah beyaz damalı erkeksi kısa çizmeleri göstererek "Maskülen ayakkabılar tasarlıyorum." dedi.
 
 
 
Tavandaki kristal şamdandan bir çift dizüstü çizme sarkıyordu, bu haliyle tıpkı bir Guy Bourdain fotoğrafına benziyordu. Vivier'de maskülen görünümün kadınsı görünümü alt ettiği iddiasına pek de inanmıyorum. Kanıt: Grafik, yıldız desenli veya farklı farklı renklere sahip feminen düz ayakkabılar. 
 
 
Amaç sadece ayakkabıları süslemek değil, aynı zamanda Vivier'in imzası haline gelecek bir ayakkabı üretmekti. Cevap da virgül şekilli topuklarda değil, 70'ler esintili yüksek boru topukta yatıyor.  
 
PAUL ANDREW 
 
New York'ta çalışan İngiliz bir tasarımcı, 2014 CFDA Vogue Moda Fonu ödülünün sahibi ve CFDA Swarovski 2015 ödülünün yeni adaylarından Paul Andrew'ün imza ayakkabısı esnek çizmeler diz boyunda veya diz üstü olabilirler, ancak koyu veya parlak renkleriyle her zaman çekiciler. 
 
 
İngiltere doğumlu, Amerika'da yaşayan Andrew, taşınmadan önce Alexander McQueen için ayakkabı tasarlamaya başlamış daha sonra New York'ta Donna Karan, Calvin Klein ve Narciso Rodriguez ile çalışmıştı.  
 
 
New York'un da etkisiyle Andrew, şehir merkezindeki yürüme yolu High Line'dan esinlendiği yüksek topuklu ayakkabılar tasarlamaya başladı. Ama High Line'da o stilettolarla yürüyebilmek için cesur bir kadın olmak gerekir. 
 
 
 
Altın renkli çivilerle New York gökdelenleri deseni eklenmiş esnek çizmeler, New York'u Paris'e taşımanın en etkileyici yoluydu. 
 
 
NICHOLAS KIRKWOOD  
 
60'ların Carnaby Caddesi ve Mary Quant dönemi, Nicholas Kirkwood'un ilham kaynağıydı, ama retro bir görünüm olarak değil. 
 
 
Tasarımcı, o zamanların fütürizmine odaklanmıştı, pop art, optik illlüzyonlar, siyah ve beyazlarla modernist etkiler yaratan Bridget Riley...  
 
 
Carnaby tarzıysa oyuk şekilli cam topuklarla, gümüş-platin renklerle ve metalik hava katan grafitle yansıtılmıştı.
 
 
 
Kış 2015 sezonu için, Kirkwood çiçek şekilli tokaları olan burnu açık kaykay çizmeleri tasarlamış ve 60'larda sahte kürk diye anılan kürklerden kullanmış. 
 
 
HERMES 
 
Hermès'ten kadife sneaker isteyen var mı? Binici ayakkabıları satan markadan spor ayakkabıları? Gerçekten mi? Ama, klasik tarzına renk katmak amacıyla kırmızı ile mavinin de kullanıldığı kaliteli siyah deriden süvari çizmeleri de bulabilirsiniz hala.  
 
 
Hermès'in bu geniş ayakkabı koleksiyonu , gerçeklik ilüzyonu katmak amacıyla özel olarak aynalı kutularda gösterildi. Birçok farklı tasarım mevcuttu. 
 
Eyer takımları satarak başlayan bir marka oldukları için birçok ayakkabı yine deridendi. Metal bağcıklarla sert bir dokunuş katılmış babetler gibi bazı klasik parçalar hala vardı. Cesur ayakkabılardansa  orta boy topuklu, turkuaz, bordo, pembe "üç renkli" ayakkabı veya metalik çivilere sahip yarım çizmeler bulunuyordu.  
 
Hermès'in mütevazı lüksüne en iyi örnek: timsah derisinden, vizon kürklü yaprak yeşili loafer'lar.
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: HERMES , SUZY MENKES , ROGER VİVİER , PAUL ANDREW , ALTUZARRA , AYAKKABI , MODA , ÜNLÜ STİLİ