18 Eylül 2015

Orman Manifestosu

YAZI: SUZY MENKES

Osklen defilesinde, koyu kırmızı bir elbise giymiş manken podyumda yürürken, arka fonda ilhamın ana kaynağını gösteren bir video yayınlanıyordu: Güney Amerika'da, Brezilya'nın nehirlerinden başlayıp Peru'daki And Dağları'nın nehir havzalarına kadar uzanan bir coğrafyada yaşayan Asháninka kabilesi.  

15-09/18/osklen-4-vogue-15sep15-pr_b_426x639.jpg

Ekoloji aktivisti ve Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Brezilyalı tasarımcı Oskar Metsavaht koleksiyonu hakkında, "Bu güzellik ve estetiğe dair bir manifesto," dedi. İnka'ların soyundan gelen bu kabilenin kültürlerinde çok derin bir güzellik anlayışının yattığını ve zengin sembollerin de yine bu kabileye özgü bir özellik olduğunu anlattı.  

Osklen'in dağlardan tutun da tropiklere kadar bütün doğayla olan bağı ve kabile kültürünü modern kıyafetlerle birleştirmesi hiç bu kadar konuyla bağlantılı olmamıştı. Çünkü artık kumaş ve ilham, zorlamayla bir araya getirilmiyor, moda dünyasında artık daha doğal bir ruh var. Bunu New York Moda Haftası'nda Osklen'in defilesinde görmek güzel.  

15-09/18/osklen-1-vogue-15sep15-pr_b.jpg

Osklen'in koleksiyonunda yer yer karşımıza çıkan yılan veya panter desenleri, ormanın gerçekliğini bize hatırlatan küçük detaylar. Aynı zamanda tüylere de yer verilmiş. Koleksiyonun geri kalanında ise  sade formlar, nört renkler ve güzel dokular görmek mümkündü.  

15-09/18/suzy-menkes-with-oskar-metsavaht-vogue-15sep15-pr_b_426x639.jpg

Suzy Menkes, Oskar Metsavaht'la

Fotoğraf: Suzy Menkes/Instagram

Kabilenin boya olarak kullandığı çivit rengi ve koyu kırmızı, sade kıyafetlere ve aksesuarlara zenginlik katmıştı. Tasarımcı aynı zamanda, somon derisinden clucth çantalar da tasarlamıştı.  

Doğayı yorumlayıp modayla uyumlu hale getirmek çok nadir görülen bir durum, o yüzden Metsavaht'ın kendisi nesli tükenmemesi gereken çevreci bir modacı. 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , OSKLEN , OSKAR METSAVAHT