20 Şubat 2015

New York Moda Haftası: Sekizinci Gün

YAZI: SUZY MENKES

RALPH LAUREN: KÜRK ÇIPLAKLIĞA KARŞI
 
Ralph Lauren defilesinin ilk yarısı çok güçlü ve etkileyiciydi: kabile detaylaryla capuccino renkli kaşmir ve kürk ve bu asil kadınlarla ilgili verdiği "Cesur Yürek" imajı son derece yerinde ve amacına uygundu. 
 
Ancak, New York Sonbahar/Kış 2015 moda haftasının bu son gününde, kürkler defilenin bir yarısıysa, diğer yarısı da çıplaklıktı.  
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Renkler yosun yeşilinden, koyu siyaha döndü, sırt dekolteli veya ince askılı ince elbiseler podyuma çıkmaya başladı. İkinci yarı, Yukarı Doğu Yakası'nda kokteyl partisi atmosferi yarattı. 
 
Vücuda tam oturan neşeli smokin takımları mükemmeldi, ancak bildiğimiz Ralph giyiminin bir tekrarıydı. 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Büyük ailesinin ve defileyi "mükemmeliyet" diye tanımlayan Kanye West'in yanından ayrılıp sahne arkasına geldiğinde "Hepsi özgürlükle alakalı, bir yanda seksi çıplak kadın var öte yandan biraz bohem gözükmek isteyen," diyor.  
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Finaldeki, Ralph tasarımı olduğu su götürmez bir şekilde bariz klasik kesimli o parıltılı kıyafet çok tatlıydı. Kürklerle çıplaklık arasındaki savaştaysa benim tarafım defilenin ilk kısmındakiydi.  
 
Boğazlı bir kazaktan başka ne bu kadar baştan çıkarıcı olabilir? Bejin ve yosun yeşilinin her tonunda bulunan dokunsal materyallere, sarı kahverengi veya boz kahverengi gibi sonbahar renklerine sahip kürkler ve tüyler eşlik etti.  
 
Fotoğraf: Indigital 
 
"Yalnız kovboy" şapkasıyla giyilmiş süet ve örgü karışımları, püsküllü çizmeler veya çantalar, ve etnik mücevherler, Lauren'in Praire'deki güçlü günlerinin bir yankısıydı, ama bu sefer Praire'de değil Pocono dağlarında. 
 
Kışa dair böylesine ultra sofistike bir bakışın, gece giyimine yansımasını da görmek isterdim. 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Ama Ralph haklı: Kadınlar şimdi sadece farklı ve son derece kişisel bakış açılarına sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi düş sahnelerini diledikleri gibi yaratma özgürlüğüne de sahipler. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: RALPH LAUREN , SUZY MENKES , MODA , DEFİLE , MODEL , AMA RALPH