18 Temmuz 2014

Mutlu Yıllar Giorgio!

YAZI: SUZY MENKES

Giorgio Armani, o meşhur kulisinde kadim dostu, kırmızılar içindeki göz alıcı Sophia Loren' e sarılıp,  baklava desenli elbisesiyle Kate Hudson'ı karşılar ve Jared Loto ile poz verirken Cuma günü kutlayacağı 80. doğum günü partisini öne almış gibiydi.

 

Ancak Armani zaten uzun yaşamını hep övgüler ve başarılarla süsledi.

 

Picture credit: Indigital

Defilesinin özünü anlatırken “Bazen yalnızca bir nüans yeterlidir,” dedi.

 

Nüans mı? Bütün koleksiyonu renk ve şekiller üzerine dev bir vurguydu adeta. Bir de şortlara tabii. Armani Prive'nin sadık müşterileri için her zaman en önemli özellik olan dikim ustalığı ile ön plana çıkarılan şortlar, belden genişleyen ceketlerin altındaki eteklerin yerini almış neredeyse.

Silüetlerdeki bu değişim, terzilikteki hüneri iyice baskın kılmış. Pike ya da krep dokulu, bele oturup aşağıya doğru genişleyen ceketler, şortlar, bedeni saran etekler ya da dar pantolonlarla birlikte kullanılarak trapez silüetler yaratılmış.

 

Picture credit: Indigital

 

Ve kırmızılar...  Parlak vernikli bir kutuya benzeyen dijital fonda kırmızı renk,  ışıl ışıl parlıyordu.

 

Picture credit: Indigital

 

Armani çıkıp “Benim adım kırmızı!” diye bağırsa hiç yadırganmayacaktı doğrusu. Acaba 71 parçalık defilede ısrarla vurgulanan bu renk, modaevinin Çin'de kazandığı büyük başarıya bir gönderme miydi?  Kıpkırmızı gelinlik de Çin geleneğine saygı duruşu anlamındaydı belki, kimbilir?

 

Kızıl dairelerle süslü kısa ceket Japon bayrağını simgelemek amacıyla tasarlanmış olabilirdi. Izleyiciler arasında çok sayıda Asyalı vardı nitekim.

 

Ancak hiç şüphesiz başka bir sürü alıcı da yerlerini almıştı podyum karşısında çünkü, kimi modacılar couture sınırlarını zorlamayı sevse de Armani her zaman kadınların giyebilecekleri kıyafetlere imza atar.

 

Picture credit: Indigital

 

Egzantrik parçalar da yok değildi, mesela milliner Philip Treacy'nin tüylü ponponlu ağdan duvağı oldukça dikkat çekiciydi. Bu parçaları çıkardığınızda zarif, rahatlıkla giyilebilir ve yaratıcı güzellikte elbiseler kalıyor geride.

 

Picture credit: Indigital

 

Bu defile, kadınların hala şık kıyafetler ve zarif ince burunlu ayakkabılarla dolaştığı İtalyan Riviera'sının havasını taşıyordu.

 

Armani'nin de belirttiği gibi, sergilenen, sezon nüanslarını taşıyan Armani stiliydi.

 

 

Çevirmen: Kader Çekerek

İlgili Başlıklar