27 Nisan 2015

Mücevher ve Güç

YAZI: SUZY MENKES

Bir konferans oturumu pasta ve "İyi ki doğdun" şarkısıyla başlayınca olumlu bir hava yaratması kaçınılmaz, ama aslında Güçlü Mücevherler, Güçlü Kadınlar oturumu başlıbaşına olumlu bir hava içinde geçecekti. İyimserlik. Tam da buna uygun bir şekilde, Suzy Menkes,  Belediye Başkanı Dario Nardella tarafından Floransa'nın anahtarıyla ödüllendirildi. 
 
Swarovski'nin 120. yaşını, temsil ettiği markayı adeta somutlaştıran dinamik Nadja Swarovski'yle sahnede kutlamak oturuma başlamanın en ideal yollarından biriydi çünkü Nadja Swarovski, genç kadın yetenekleri cesaretlendirmek konusunda çok etkili bir isim. 
 
Fotoğraf: Getty 
 
"Bir aile işinde olunca işleri halletmek daha kolay oluyor çünkü bu iş sizin temel değerlerinizi gösteren bir şey haline geliyor, adınız ona bağlı." diyor. Suzy Menkes'e "O kadar çok ülkedeyiz ki uluslararası anlamda bir etkimiz var bu yüzden kadınları güçlendirmek için Swarovski Vakfı altında 'Wellbeing' inisiyatifini kurmamız çok önemliydi." diye açıklıyor ve ön sırada oturan ilham kaynağı Rosita Missoni'ye övgülerini sunuyor. 
 
İş anlamındaysa, Swarovski kendi zevkini oluşturan, kendine özgü bir çekiciliğe sahip. Tıpkı Fendi markasından Delfina Delettrez'in kendi markası için de oluşturduğu gibi. 
 
Fotoğraf: Getty 
 
Delettrez, "Ailemin büyük deneyler yapması benim esin kaynağım olmuştur, onlar her zaman büyük zorluklarla savaşmış ve sınırları yok etmişlerdir." diye açıklıyor, "Mücevherlerimi sunuş şeklim bile ailemin geçmişiyle yakından bağlantılı. Bir enstalasyon kurup klasik mücevher anlayışından ayrılan teatral bir moda sunumu ortaya koymayı seviyorum. Onlardan öğrendiğim de buydu: İnsan dokunuşunun büyük önemi ve güzel, garip materyallere odaklanmak." 
 
Fotoğraf: Getty 
 
Bir diğer panel katılımcısı Gaia Repossi tıpkı Delettrez gibi lüks işinden geliyor; o zamandan beri de ilerleme kaydederek ünlü aile markası Repossi için, feminenlikle yüksek modayı birleştiren belirgin bir kimlik yaratmış. 
 
Dinleyicilere "Aile işine girmek iki kat zorluktur," diyerek "İlk olarak zaten bu işi yapmak istemiyordum, ressam olmak istiyordum. Ama benim görevim markayı yenilemek ve aile işini saygıyla ileriye doğru taşımaktı. Ürün, hem daima zamanının ötesinde hem de insanların bugünkü istekleriyle paralel olmalıdır. Mücevher, vücudunuza taktığınız işaretlerle konuştuğunuz apayrı bir dildir." diye ekliyor. 
 
Fotoğraf: Getty 
 
Venyx'in kurucusu Eugenie Niarchos da takan kişi ile takı arasındaki ilişkinin en önemli şey olduğuna katılıyor. 
 
"Benim için, üzerinde çalıştığınız değerli taşlar doğanın bir hediyesidir. Bu değerli taşların oluşumu milyonlarca yıl alır, bu yüzden yarattıkları enerji ve titreşime gerçekten inanıyorum" 
 
Fotoğraf: Getty 
 
Tıpkı Repossi, Delettrez ve Swarovski gibi Niarchos için de geleneksel olarak erkeklerin egemen olduğu mücevher dünyasında yeni kadın akımının bir parçası olmak özellikle önemli.  
 
Niarchos, "Coco Chanel veya Diane von Furstenberg gibi bir çok ilham kaynağı kadın sayesinde, tıpkı ben ve benim gibi kadınlar tasarımlar yapıp kendi işlerini kurabildiler," diye açıklıyor. "Bu bizim için mükemmel bir zaman. Bu rüyayı daha da geliştirmeli, çalışan ve seyahat eden kadınlar için gece gündüz takılabilecek parçalar tasarlamalıyız." 
 
Son konuşmacı SeeMe'den Caterina Occhio da kadınları güçlendirme misyonunu üstlenenlerden. Markanın kalp şeklindeki kolyeler, tüm dünyada şiddete maruz kalmış kadınlar tarafından yapılıyor böylece onlara kaçma ve yaratma fırsatı sağlanıyor.  
 
Fotoğraf: Getty 
 
"Birçok kadın onurlu bir hayat yaşamak için yeni bir şansa ihtiyaç duyuyor. Ben hayır işinden ziyade çalışmaya inanıyorum, bir adil ticaret (fairtrade) şirketi kurdum, böylece güzel şeyler yaparak insanların görmelerini sağlayacağız." diyor Occhio. Kurduğu iş modelinin yürüyor olması da gelecekte buna benzer işler görebileceğimizin bir kanıtı. 
 
"Bu yeni bir trendin habercisi: artık çok daha fazla lüks müşterisi bize 'Ürünlerinizi kim yapıyor ve nerede yapılıyorlar?' diye sormaya başladı. Adil lüks, daha da gelişecek."
 
 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

İlgili Başlıklar