04 Mart 2015

Milano Moda Haftası: Altıncı Gün

YAZI: SUZY MENKES

ARMANI: EXPO'DAN ÖNCE
 
Moda tarihinde ilk defa, Giorgio Armani'nin defilesinde sandalyelere defile açıklamaları bırakılmamıştı. 
 
Tasarımcı belki de 40. moda yılı kutlamalarına hazırlandığı için çok meşguldü. Buna, İtalyan modasındaki lider konumunu kutlamak için Milano Expo 2015'ten bir gün önce, 30 nisanda açılacak retrospektif bir sergi de dahil. Aynı zamanda, eski bir Nestlé fabrikasında Armani "Silos" açılacak, burası Armani'nin tarihini gözler önüne serecek bir bina haline getirilmiş ve içinde bir eğitim alanı ve kültür merkezi de var. 
 
Bütün bunlar, defile planlaması, mimari yapı ve içeriği, hepsi 80 yaşındaki Armani'nin kendisi tarafından gerçekleştirildi. 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Defilede, alışık olduğumuz şeyleri göreceğimi zannediyordum. Ama onun yerine, açılışta fırça darbeleriyle süslenmiş pantolonlar, geçen dört sezondakilere benzemeyen ve ressam elinden çıkmış gibi gözüken gece elbiseleri gördük. 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Armani'yle konuşurken omzunu silkerek "Geriye dönük hiçbir şey yok bu defilede." diyor. "Eski bir şey yok. Erkek giyimi tarzında dikişlerden uzaklaştım. Ayrıca defile açıklaması da koymadım çünkü insanlar ne görmek istiyorlarsa onu görsünler."  
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Defilede birçok ince kesim pantolon gördüm, sanki mütevazı bir mayo gibi vücudu kalçadan baldırlara kadar sıkıca saran pantolonlar...
 
Böyle anlatınca kulağa biraz garip geldi biliyorum ama anlattığımdan daha etkileyiciler. Pantolonların üstünde, kısa yeni bir kesim tarzına sahip şekilli ceketler var. Peter Pan tarzı yakalar, ciddi ama tatlı bir feminenlik görüntüsünü pekiştiriyor.  
 
Fotoğraflar: Indigital 
 
Podyumun karşısındaki Amerikan müşterilere baktım ve içimden bu yeni tarz, dolaplarını zaten Armani'ye adamış bu kadınları ve belki de bazı yeni müşterileri baştan çıkarmayı başarabilecek mi diye düşündim. 
 
Bu 80 parçalık koleksiyonun, dörtte üçü pantolonlara ayrılmıştı. Yani Armani 80'lerin androjen havasından kaçmıyor, üstelik koleksiyonunu, androjenliğin o çağda kadınlara verdiği özgürlük üzerine kuruyor. 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Tasarımcı başka fikirlerini de hayata geçirmiş: Örgü ceketler, püsküller ve tüyler... Defile notları olmadan o kraliyet mavisi Moğol kuzusundan ceketin, tekno-kumaşlarla mı yapılıp yapılmadığını anlayamadım elbette. 
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Nispeten daha az sayıda olan gece kıyafetleri, renkli boncuk süslemelerine rağmen "ben buradayım" diye bağırmayan nazik bir tarzda tasarlanmış. Mankenler defile sonunda sıralandıkları zaman, sanki Milano'nun bu moda ustasının önünde canlı bir perde oluşturmuş gibi gözüktüler, ve usta arkasının geleceğine emin olduğumuz alkışları bir kez daha selamladı. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , ARMANİ , DEFİLE , MODA , ÜNLÜ STİLİ