22 Ocak 2015

Mick Jagger, L'Wren Scott Anısına Burs Bağışladı

YAZI: SUZY MENKES

L'Wren Scott 
Fotoğraf: Bryan Adams 
 
L'Wren Scott, artık Londra Moda Haftası'nda yer almıyor olabilir, ama 3 yıllık burs programı, L'Wren'in anısına, tasarımcısının uzun süreli sevgilisi Mick Jagger tarafından Central Saint Martins moda okuluna bağışlandı.  
 
2014 yılının mart ayında 49 yaşında hayatına son veren Amerikalı tasarımcı, moda dünyasında her zaman kişiliğinde ve işinde gösterdiği asillikle hatırlanacak. 
 
British Fashion Awards'ta L'Wren ve Britanya İmparatorluk Nişanı'na sahip Profesör Louise Wilson'la tanışmak büyük bir şanstı. Wilson, 2003'te şövalyelik nişanı alan Mick Jagger'a burs ilhamını veren kişiydi. 
 
Burs, her sene sanat alanında yüksek lisans yapan (MA) bir öğrencinin eğitim ve yaşam ücretini karşılayacak. 
Moda yüksek lisans yöneticisi Fabio Piras "Micj Jagger tarafından L'Wren Scott adına verilen bu cömert burs programı için çok minnettarım." dedi, "Öğrencilerimiz, bu yüksek lisans programı için büyük fedakarlıklarda bulunuyorlar ve burada çok çalışıyorlar. Bu programın, mezunlarımız aracılığıyla, küresel moda endüstrisinin geleceğine büyük bir etki sağladığı gerçeğinden gurur duyuyorum."  
 
Her ne kadar L'Wren ilk koleksiyonlarını New York Moda Haftası'nda sergilemeye başladıysa da, defilelerini sonradan Londra'ya taşıdı. New York'taki Gagosian Gallery'de düzenlediği görkemli defilelerini hiçbir zaman unutmayacağım. Modern kadın için tasarladığını da unutmadan Gustav Klimmt'in tablolarını tasarımlarına taşımayı başarabilen sanatçı vizyonunu her zaman hatırlayacağım. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , L'WREN SCOTT , MİCK JAGGER , MODA HAFTASI , MODA OKULU , NEW YORK