22 Ekim 2016

Marni'nin Yeni Kreatif Direktörü: Francesco Risso

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Yüksek moda dünyasındaki zincirleme ayrılık haberlerine bir yenisi daha eklendi. Marni’yi 22 yıl önce kuran ve bunca yıldır kreatif direktörlük koltuğunda oturan Consuelo Castiglioni görevinden ayrılacağını duyurdu. Marni tarafından yapılan resmi açıklamada bu vedanın özel sebeplerden dolayı gerçekleştiği belirtiliyor. Marni’nin kuruluş gününden bu yana, tüm gücünü ve enerjisini kendi markasına akıttığını söyleyen Consuelo Castiglioni, kendi tarifiyle 'hem telaşlı, hem heyecanlı' geçen Marni yılları için başta sonsuz destekleri için ailesine ve her zaman vizyonuna, hayallerine ve kimliğine sadık kalan ekibine teşekkür ediyor.

MarniFotoğraf: @marni

Marni'nin kreatif direktörlük koltuğuna oturacak yeni isim ise, Peter Dundas ile yollarını ayıran Roberto Cavalli'deki gibi belirsiz değil. 2008 yılından beri Prada'nın tasarım ekibinde yer alan Francesco Risso, Marni'yi Consuelo Castiglioni'den devralacak. Francesco Risso'nun yeni Marni görevini onaylayan ismin OTB grubunun CEO'su ve John Galliano'yu Maison Margiela'nın başına getiren Renzo Rosso olduğunu düşündüğümüzde, bu moda dünyası için önemli bir gelişme. 2012 yılında Marni hisselerinin yüzde altmışını Renzo Rosso'ya devreden Castiglioni ailesi, bu adımla bir gün kendi şirketlerini bıracabileceklerinin sinyallerini önceden vermiş aslında. OTB grubunun bünyesinde bulunan markalar arasında Marni'nin dışında Maison Margiela, Diesel ve Viktor & Rolf da var.  

MarniFotoğraf: @mffashion_com

Yüksek moda kulisinde transferler ve boşalan koltuklar yıldız tasarımcılar arasında paylaşılıp, el değiştirirken Marni'ye atanan Francesco Risso'nun henüz starlar liginde olmaması hem köklü bir değişim, hem de yenilikçi bir vizyon vaat ediyor. Risso'nun yıldızı henüz parlamamış olsa da, Polimoda ve Central Saint Martins'le dolu özgeçmişi yapabileceklerinin teminatını vermek için fazlasıyla yeterli. 

 

ETİKETLER: MARNİ , FRANCESCO RİSSO , CONSUELO CASTİGLİONİ , OTB , RENZO ROSSO