25 Mayıs 2015

LVMH 2015 Ödülleri

YAZI: SUZY MENKES

LMVH'nin Genç Moda Tasarımcıları 2015 ödüllerinin bol yıldızlı jürisinde bulunan Karl Lagerfeld, "Portekiz'de ve Portekizlilerde farklı bir hava var; sanki bir şeyi ilk kez görmüşçesine başka bir perspektiften bakabiliyorlar." dedi.
 
Natalie Portman tarafından takdim edilen €300,000'lık ödülün sahibi Marta Marques ve Paulo Almeida oldu. Ödüle ek olarak, Marques'Almeida ikilisinin İngiltere merkezli kadın giyim markasının geliştirilmesi için iş planı ve  denetimi yapılacak. 
 
Marques' Almeida markasının tasarımcıları Paulo Almeida ve Marta Marques 
 
Genç yetenek projesini teşvik eden Louis Vuitton'un Başkan Yardımcısı Delphine Arnault, kıyafetlerinin kesimleri ve delikleriyle ünlü Fransız Jacquemus markasının tasarımcısı Simon Porter'a da €150,000 meblağında bir ödül verileceğini ve markasının planlamasına da aynı şekilde yardım edileceğini belirtti. 
 
Delphine karar sürecinin zor olduğunu söyledi. "Hepsi gerçekten çok iyiydi ama bir seçim yapmamız da gerekiyordu. Kazananlar çok yaratıcı ve sanatçı ruhlu insanlar." dedi.
 
Jüri, LMVH'nin en önemli tasarımcıları olan, Dior'dan Raf Simons'ı, Givenchy'den Ricardo Tisci'yi, Celine'den Phoebe Philo'yu, Louis Vuitton'dan Nicolas Ghesquiere'i ve daha birçok ismi içeriyordu.
 
 
Canlı Akdeniz renkleriyle Portekizli kimliklerini öne çıkarmış olsalar da kazananlar aslında Londra'da Central Saint Martins College of Art'da artık aramızda olmayan Profesör Louise Wilson'dan eğitim almışlar. 
 
 
4 sene önce partneriyle markasını kuran Marta Marques, "İngiltere'ye gelmek modadaki her şeyi ilk kez keşfetmek gibiydi," diye belirtti. 
 
Diğer 3 mezuniyet ödülü ihtişamlı Louis Vuitton Vakfı binasında Delphine Arnault tarafından takdim edildi. Bu sene ikincisi verilen LMVH ödülleri yeni ve genç yetenekler için önemli bir ödül olmaya başladı gibi gözüküyor. 
 
Adayların bulunduğu son listede Coperni markasının ardındaki ikili de vardı ama daha sonra Fransız modaevi Courrèges'e katıldıkları için yarışmadan çekildiler. Diğer isimler arasında; Avusturyalı Arthur Arbesser, İngiliz Craig Green, Fransız Faustine Steinmetz, Virgil ABloh ve Gürcistanlı Demna Gvasslia vardı.  
 
Bu arada Nadja Swarovski, Londra'da tasarımcı ikili Peter Pilotto'yu Swarovski Collective ödüllerinin ilkinde ödüllendirdi.  

İlgili Başlıklar