25 Haziran 2016

Louis Vuitton Erkeği Eve Dönüyor

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Tam karşımda David Beckham ve özellikle de Kate Moss otururken defileyi çok da konsantre izleyebilmekten şüphe duymam sanırım normal. Kate Moss’u karşımda gördüğümden beri dünyanın bütün Vogue’larındaki hikayeler bir bir gözümün önünden geçiyor. Kendimi bir hikayeden diğerine, bir şehirden başka şehre giderken buluyorum. Zaten Kim Jones’un da en büyük amaçlarından biri bu değil mi? Seyahat etmek. Başka şehirlere, duygulara, duyulara. Esas olan gittiğin yer değil, gidiyor olman ve seyahatin sana sunduğu yeni dünyalar, hisler ve fikirler.

david beckham

Louis Vuitton’un profesyonel gezgininin arkasındaki isim, Kim Jones, Afrika’da büyüdü, eğitiminin büyük bir kısmını Londra’da gördü şu anda Paris’de yaşayıp çalışıyor. Koleksiyonun ana ilhamı için Afrika dense de bugün koleksiyon Jones’un etrafında döndüğü bu üç şehir, kültür ve de alt kültürlerden sıkı izler taşıyor. Kim Jones ilk LV erkek koleksiyonunda Kenya ve Bostwana’da geçen çocukluğunu anlatmıştı. Bugün eve dönüyor ve safari öğelerini koleksiyonuna yeniden yerleştiriyor. Hayvan baskıları, deri detaylar, egzotik motifler, çöl renlerinden bir palet karşımızda. Ama düşünün ki bu nosyonların yanı sıra Louis Vuitton erkeği punk ruhunu içinde barındıran bir Paris beyefendisi. Kare pantolonlar ve siluetteki punkvari bolluk durumun kanıtı. ‘Her zaman işlerimin bir yerlerinde biraz olsun Londra var’ diye ekliyor Jones. Louis Vuitton AR-GE’deki gelişmişliğini usta terzilik ile birleştirmekle yetinmemiş, bu sezonun koleksiyonuna Turner ödülü sahibi Chapman kardeşlerle de koleksiyonun fikrini destekleyen bir ortaklık da sığdırmış.

louis vouitton

Fotoğraf: @louisvuitton 

Afrika’nın sıcağını iki şekilde ele almış Jones, öylesine hafif materyeller ve de bize sıcağın ne demek olduğunu öğretecek kadar görünce içinizi ısıtan kazaklar. Jessica Michault Louis Vuitton koleksiyonu için Paris Erkek Moda haftasının şu ana kadarki en iyisiydi demekten geri kalmıyor. Onun da parmakla gösterdiği noktalardan biri parçalardaki zenginlik.

david beckham

Jones bir yandan markanın tarihine sadık kalıp bir yandan da bu kadar yorumu nasıl bir araya getirebiliyor bilinmez ama markanın DNA’sında olan seyahat ve bavul yine koleksiyonun kalbinde atıyor.

louis vouitton

Fotoğraf: @louisvuitton

Kim Jones’un işinin kolayca tanımlanabilir olmaması ise onun başarısını ikiye katlıyor. Bunun sebebi de koleksiyonu tek tek look’lara ayırmaya çalıştığınızda çok sofistike bir çalışmayla karşılaşsanız da koleksiyonun tamamına baktığınızda mesajı tak diye hissetmeniz.  İçerikte zenginlik yine bir Louis Vuitton klasiği.

louis vuitton

‘Müzik ve moda insanları bir araya getirmeseydi her şey çok daha zor olurdu’ diyor Ronnie Cooke Newhouse defile çıkışında. Ronnie, David Bowie’nin alnındaki şimşeğin yaratıcılarından, şimdilerde beraber çalıştığı birçok markanın içinde Louis Vuitton da var. ‘Hatırlıyor musun sen benim öğrencim olduğun zamanlar bugün dünyanın bu hale gelebileceğini tahmin bile etmezdik’ diye devam ediyor. Dünyanın özellikle bazı bölgelerindeki hali hazırda olan zor şartlara son 5 yılda çok daha büyük krizler de eklendi. LV ise dünyanın sorunlarına cevapsız kalmadı. UNICEF ile gerçekleştirilen ortaklık Make a Promise bu koleksiyonun da bir diğer önemli parçası zira konu Afrika. Ortaklık sayesinde Louis Vuitton savaş, hastalık, doğal afet gibi çocukların güvenlik ve sağlığını tehdit eden durumlarda UNICEF’e fon ve bağış sağlayarak, bu koşullara maruz kalan çocuklara acil yardım ulaştırmayı amaçlıyor. Louis Vuitton ile işbirliği sayesinde UNICEF’in sağlayacağı fonların; tüm dünyada çocuk haklarını savunmak, gerekli temel müdahaleleri yapmak ve hayatlarını kurtarmak için yapılan faaliyetlerde kullanılması hedefleniyor. 1890 yılında Georges Vuitton’un, müşterilerinin en değerli eşyalarını korumak için icat ettiği karmaşık kilitten esinlenilerek tasarlanan ‘Silver Lockit’ kolye ve bilezik artık zor durumda olan en savunmasız çocuklara yardım için kişinin verdiği sözü de sembolize ediyor. Evet koleksiyondan da anlaşılacağı üzere Louis Vuitton erkeği eve dönüyor ama eve kesinlikle eli boş dönmüyor. 

UNICEF

2017 İlkbahar-Yaz Paris Erkek Moda haftası son hız devam ederken Louis Vuitton sunduğu koleksiyonundaki zenginlik ve hazırladığı defile ile yine standartları yukarıya taşıdı. Günün sonunda Louis Vuitton'u diğer markalarla karşılaştırmak her zaman zordu evet ama erkek modasının geleceğine dair süren polemikler markanın oturduğu sağlam taşları göz önüne seriyor. Evine hoş geldin seyahati seven yalnız savaşcı!

ETİKETLER: LOUİS VUİTTON , KATE MOSS , DAVİD BECKHAM , PARİS , 2016 PARİS ERKEK MODA HAFTASI , LV , KİM JONES