24 Nisan 2015

Karl Lagerfeld Tarzı Lüks

YAZI: SUZY MENKES

Karl Lagerfeld'in başarı formülü? Condé Nast Uluslararası Lüks Konferansının ilk gününün sonuna yaklaşırken, Suzy Menkes'e başarısının sırrının ayaklarının yere basmaması olduğunu söylüyor.  
 
 "Son hızda profesyonel bir hayat yaşamak çok sağlıklıdır. Fikirler ancak çalışırken gelir. Oturup bilginin bize gelmesini beklemeye inanmıyorum ben", diyor ve ekliyor, "Geçmişe itibar etmeden yaşıyorum, bir 'B planının' olmadığına inanıyorum, ortaya bir şey koymadan önce düşünmeniz gerekli." 
 
Lagerfeld, geçmişe dönmeyi reddetmesiyle ünlü, Bonn'da Amanda Harlech'in küratörlüğünü yaptığı kendi hayatına dair retrospektif sergiyi ziyaret etmeyi bile reddetti, bu konudaki duruşu her zamankinden daha keskin. 
 
Fotoğraf: Getty 
 
Menkes'e "Hayatım ve işim kendimi unutmak" diyor, "Geçmişimden ilham almamı mı bekliyorsun? Hayır. Geçmişime önem vermek zorunda değilim. Geçmişte kim başarılı olmuş görmek istemiyorum, ben bu şekilde düşünen biri değilim. Hiçbir zaman Chanel veya Fendi arşivlerine gitmedim. Benim için sağlıksız ama başka insanların ilgisini çekmesini anlayabiliyorum." 
 
Bir şeyleri ileriye taşımanın ruhuyla kendi adını taşıyan markasını kurduğunu anlatıyor. 
 
"Bir özgürlük düşüncesine ihtiyacım vardı, istediğim zaman gidebileceğimi hissetmek istiyorum çünkü bir tasarımcı için hayaller dünyasında yaşamak kötü", diyor ve "Karl Lagerfeld markasını yarattım çünkü ismimi bir markaya vermek istedim. Chloé'yi yönetmekten çok yorulmuştum. Ama sorumluluk istemediğim için kendi markamı başlatmaktan hep uzak durmuştum. Şimdi özgür olmak istiyorum." 
 
Özgür olmak Lagerfeld'e istediği gibi fikrini değiştirebilme ve yeni teknolojiler deneme fırsatını sağlamış. Kürkle bir iyi bir kötü olan ilişkisi sorulduğunda Menkes'e "Ben bir moda fırsatçısıyım, bir akımın trendini yitirdiğini hissedersem bırakırım; ama aynı ürüne tekrar sevgi duyulmaya başlanırsa da geri gelirim." diye cevap veriyor.  
 
Fotoğraf: Getty Images 
 
Apple Watch'ını göstererek "Bak ne kadar da dijitalim" diyor, "İlkini ben aldım! Çok gururlu ve mutluyum, Bay Ive ilk Apple Watch'ı bana vererek çok iyi yaptı."  Ancak henüz nasıl kullanacağını tam çözememiş, "Daha 1 hafta önce elime geçti" diyor. 
 
Lagerfeld, konferans sahnesinde de genç tasarımcı meslektaşlarını tıpkı kendisi gibi sadece ileriye bakmaya teşvik etti. 
 
"Herkes kendi yolunu bulmalı" diyerek tavsiye verdi, "İstediğim şeyler bu dünyada yoktu, ben de onları yaratmak zorunda kaldım. Öğütlerimin onlara bir faydası olacağını düşünmüyorum. Çalışmak, çalışmak ve çalışmak zorundalar; üzgünüm başka yolu yok." 
 
Fotoğraf: Getty Images 
 
Günün en neşeli oturumuna son verirken Menkes, Karl Lagerfeld'e "son mohikan" olmasıyla ilgili neler hissettiğini sordu. 
 
Hiç geciktirmeden "Kendimi tanımadığım insanlarla hiçbir zaman kıyaslamam." diye yanıtladı, "Kim bilir ne kadar süre daha buradayım, bundan da çok memnunum  çünkü ben yapmak istediklerimi sadece mükemmel koşullarda gerçekleştirebilirim." 
 
Bu son konuşmayla beraber Vecchio Sarayı'ndaki dinleyiciler Floransa'nın güneşle yıkanmış sokaklarına doğru çıkmaya başladılar, ki o da başka türlü mükemmeldi. 

ETİKETLER: SUZY MENKES , KARL LAGERFELD , CHLOÉ' , LAGERFELD , TREND , MODA