27 Haziran 2016

Kanye West Dostları ve Düşmanlarıyla Aynı Yatakta

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Kanye West’in yeni klibi Famous’ı izleyen Taylor Swift hayranları, öncelikle biraz nefes alın ve sakin olun. Kanye West’in yanında çırılçıplak yatan Taylor Swift, gerçek değil. Buna rağmen sinirlenmekte haklı olabilirsiniz ama Kanye West’in üstün pazarlama zekasını takdir etmek gerekir. Düşmanlarıyla koyun koyuna, sevişe sevişe savaşma fikri, bir tek Kris Jenner’ın 'pazarlama okulu'ndan başarıyla mezun olan Kim Kardashian ve Kanye West’ten çıkabilir.

Kanye West FamousFotoğraf: tidal.com

Famous klibinin, sevgili Taylor Swift’in tansiyonunu yüzde yüz yükselttiğinden emin olabilirsiniz. Umarız, bu galibiyet sonrası bir an önce toparlanabilir. Swift'e biraz olsun teselli vermek gerekirse, Kanye’nin fantastik yatağında yatan diğer isimlere göz atalım. Kanye West'in yatak kadrosu yalnızca düşmanlardan ibaret değil. Eşi Kim Kardashian ve Kim'in eski sevgilisi Ray J, Rihanna ve eski aşkı Chris Brown, Anna Wintour, Donald Trump, George W. Bush, Caitlyn Jenner ve Kanye'yle bir dönem tutkulu bir aşk yaşayan Amber Rose. Merak etmeyin, Taylor Swift gibi diğer ünlü isimler de gerçek değil. Hepsi balmumu heykeli. 

Kanye West FamousFotoğraf: tidal.com

Peki, klibin amacı sansasyon yaratmak mı? Bu düşünceden yola çıkmak, Kanye'nin zekasına ve emeğine haksızlık olur. Belki inanamayacaksınız ama Kanye Famous klibi için ünlü ressam Vincent Desiderio'nun Sleep isimli çalışmasından esinlenmiş. 12 yabancı insanın çırılçıplak yan yana yatarken resmedildiği tablodan ilham alan Kanye, dostlarını düşmanlarını, yeni ve eski aşklarını bir yatakta toplayarak nasıl bir mesaj vermek istemiş olabilir?

Vanity Fair'e konuşan Kanye, "Klipte yer alan hiç kimseyi hedef almadım. Şöhret olma fikriyle dalga geçtim. Hepsi bu!" diyor. Böylesine derin bir açıklamadan sonra, bakalım Taylor Swift bir sanat eserinden mi beslenip cevap verecek, yoksa son sözü yargıya mı bıracak? 

ETİKETLER: KANYE WEST , TAYLOR SWİFT , KİM KARDASHİAN , RİHANNA , FAMOUS , ANNA WİNTOUR , KLİP