06 Temmuz 2015

Ines Muzipliği

YAZI: SUZY MENKES

 

Rihanna, fırfırlı küçük bir üstle havalı ve şirin fotoğrafını Instagrama yüklediği an herkes giydiği üstün kimin tasarımı olduğunu tahmin etmeye başladı.

Yıldız tasarımcılardan birinin Cruise koleksiyonundan mıydı? Dolabındaki havalı kıyafetlerden biri miydi?

Ines de la Fresannge fotoğrafa bakıp, "Sanırım bunun ev kıyafeti olduğunun farkında değil," diyor. Kendisi, bir büyükannenin mutfakta veya bahçede giyebileceği türden kıyafetlerden aldığı ilhamı, Paris'in sol yakasındaki mağazası için çok rağbet gören kıyafetlere dönüştürüyor. Karl Lagerfeld'in Chanel'de çalışmaya başladığı ilk yıllarda Chanel'in defilelerinde yer almaya başlayan Ines, mutlaka gidilmesi gereken bir alışveriş noktası yaratmış, hem de o büyük lüks markalarının tam tersi bir tarzda.

24 rue de Grenelle'deki mağazadan içeri girdiğimde birbirine zıt iki faktörden etkilendim: Eski bir bakır işçisinin dükkanı olduğu için mağazanın eskimiş duvarları ve satılan ev giyimi kıyafetlerinin, mutfak malzemelerinin ve sade ahşap oyuncakların canlı renkleri.

15-07/06/rihanna-siren-studios-1.jpg

Fotoğraf: Dominique Maître

Sonra bir de kıyafetler var. Hepsinde belli başlı bir masumiyet hissi bulunuyordu, örneğin bir vintage fuarında bulabileceğiniz türden çiçekli pamuktan kumaşlar. Ines, duvarların 50 yıl sonra bile büyüleyiciliklerini kaybetmezken aynı zamandan vintage kıyafetlerin gözümüze eskimiş ve garip kesimli gelebileceğine dikkat çekiyor.

Ancak lambalar ve şamdanlar yaparak satan eski sahibin ruhuna sadık kalınarak, sokaktan gelip geçenlerin seyredebileceği bir çalışma kısmı yaratılmış. Burada durup, Güney Fransa'daki desenli kumaşların hanedanı Souleiado'dan Fleur Demery'in de dahil olduğu yaratıcı yeteneklere sahip takımın çalışmasını seyredebilirsiniz.

15-07/06/1-main-pic-credit-alessandra-durso_646x430.jpg

Fotoğraf: Alessandra d'Urso

El işçileri aynı zamanda artan kumaşları değerlendirmede uzmanlaşmışlar. Lanvin gibi lüks moda markalarından güzel kumaşlar alan Ines, bu kumaşları çok sayıda parçaya dönüştürüyor. En iyilerinden bir tanesini, mürekkep laciverti gece kıyafetini kendisi Cannes film festivalinde giydi.

Mağazada durmuş, mutfak malzemelerinin karşısında duran rengarenk balerin kıyafetlerine, Mısır stilinde pamuk çarşaflara, gözlüklere ve eşarplara bakarken birçok pratik şey satam eski tarzdaki kır dükkanlarını hatırladım.

Ines daha önce de fikirlerini hayata geçiren bir lisans sahibiyle anlaşarak modaya elini atmıştı. Ama şimdi kendi adını geri aldı ve mağazanın kapısından giren her yaştan müşteriye bakacak olursak, çekiciliğini ilginçliğinden alan başarılı bir butik markası yaratmış.

 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: RİHANNA , INES DE LA FRESANNGE