14 Eylül 2019

Inanna'nın Enkarnasyonları Ardındaki Türk İkili

ece,özalp,meltem,şahin

Ece Özalp ile Meltem Şahin’in tasarladığı “Incarnations of Inanna” (Inanna'nın Enkarnasyonları) adlı koleksiyonun defilesi, New York Moda Haftası’ndaki Flying Solo kapsamında gerçekleşti.

Ece Özalp x Meltem Şahin’in koleksiyonundaki parçalar tanrıça Inanna’nın farklı zamanlardan, ve medeniyetlerden kalma rölyeflerinden esinlenerek yaratıldı. Bazı görünümlerde Inanna’nın savaşçı kişiliği ortaya çıkarken, kiminde de cinsel aşkın gücü hissediliyor. Tanrıçanın çeşitliliği kullanılan malzeme ve tekniklerin çeşitliliğiyle de vurgulanıyor.

ece,özalp,meltem,şahin

Koleksiyona ilham veren Inanna, cinsel aşk, doğurganlık ve savaşın antik Mezopotamya tanrıçası. Aynı zamanda ‘Cennetin Kraliçesi’ olarak da biliniyor. Hatta Inanna, yalnızca ilk kozmik tanrıça değil, aynı zamanda savaşçı tanrıça, şehvetli tanrıça ve ana tanrıçaya ait çeşitli ilginç arketiplerin kaynağı olarak ortaya çıkmış. Tüm bu farklı arketiplerde ve enkarnasyonlarda, Inanna kadına dişil gücü, potansiyeli ve büyük karmaşıklığını hatırlatıyor.

ece,özalp,meltem,şahin 

Bağımsız tasarımcıları bir araya getirerek New York Moda Haftası ve Paris Moda Haftasında yer almasını sağlayan Flying Solo organizasyonu moda endüstrisinde heyecan yaratan bir oluşum. Flying Solo’nun aynı zamanda Manhattan’da da iki tane konsept mağazası bulunuyor. 

ETİKETLER: NEW YORK MODA HAFTASI , TÜRK TASARIMCILAR , ECE ÖZALP , MELTEM ŞAHİN , NEW YORK FASHİON WEEK