21 Temmuz 2018

İkonik Çanta 'Saddle Bag' Geri Döndü!

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Dior

İster sevilsin ister sevilmesin, 2000'ler geri döndü ve yeniden yapılanmaya hazır. Bunun için harekete geçen son marka ise: Dior. Zamanın sonsuz olduğunu kanıtlayan ve neredeyse 20 yıl sonra geri dönen Dior’un ikonik çanatsı Saddlebag, Carrie Bradshaw'dan Paris Hilton'a, 90'ların sonlarında, her 'gerçek' ve 'kurgusal' karakterin kollarında görüldü.  

Dior

1999 yılında tasarlanan çanta, ilk kez John Galliano'nun evi yönetmesiyle Dior’un 2000 İlkbahar/Yaz pistine çıktı. Geçtiğimiz Mart ayında ise, Maria Grazia Chiuri'nin yönetimindeki 2018 Sonbahar/Kış pistinde reenkarne versiyonunu önizledik.

Son birkaç ay, vintage çantayı taşıyan insanlarda bir canlanma görülüyordu ki, Dior ikonik çantayı geri getirmeye karar verdi. Koleksiyonun piyasaya sürüldüğünü belirten Chuiri, ‘Bu koleksiyonun Saddlebag'ın zamansız güzelliğini yeniden canlandırmak için bir fırsat olacağını düşündüm’ dedi.

Dior

Saddlebag’i, her zaman çağdaş kalmayı başaran sembolik parçalardan ve Dior'un yakın geçmişini simgeleyen kodlardan biri olarak tasvir eden Chiuri, tasarım sürecini şöyle açıklıyor: “Onu takanların kimliğini karakterize edebilen bir nesne olarak tekrar düşündüm. Saddlebag, bireyliği simgeleyen, onu seçenlerin kişiliğine dair bir şeyi anında iletebilen duygusal bir nesne.”

Dior

2016 yılında Dior gemisindeki kreatiflik dümenini üstlenen Maria Grazia Chiuri, moda evinin estetiğine ve öncüllerine saygı göstererek çantayı yeniden tasarladı. Yeni Saddlebag, elbette tam bir reprodüksiyon değil. İki boy olarak üretilen yeni çantalar orijinallerinden biraz daha büyük. 15’ten fazla versiyonuyla, moda dünyasına yeniden doğmuş ikonik çantanın fiyatlarıysa 2,350 $ ila 8,500 $ arasında değişmekte. 

Bu sıralar Instagram feed'inize Saddlebag fotoğrafları düştüyse, Chiuri'nin başarılı olduğunu ve Saddle'ın, yıllara meydan okuyan "It" çantası olarak saltanatını sürdürdüğünü anlayacaksınız.

ETİKETLER: DİOR , MARİA GRAZİA CHİURİ , SADDLEBAG , ÇANTA