11 Temmuz 2015

İhtişamlı Romantizm

YAZI: SUZY MENKES

Işıl ışıl elbiseler, altın taçlar, yaldızlı çantalar... Elie Saab, kış haute couture koleksiyonu için altının peşinden gidiyor. 

Altın dolu yüzeylerden daha fazla olan tek şey ise etekleri bir yaprak gibi açılan büyük çiçek desenli elbiseler. 

15-07/10/00190h_1280x1920.jpg

Fotoğraf: Indigital

Özel etkinliklerde giyilecek kıyafetler arayan kadınlar için neden Elie Saab'ın bu kadar çekici olduğunu anlayabiliyorum. "Modanın Bizans Kralı" diye adlandırdığım tasarımcı, her sezon ve her sebep için couture tasarlayabilir.  

Aslına bakarsanız günlük giyimi bu sefer tamamen devre dışı bırakmış. Onları, hazır giyim koleksiyonu için sakladığına şüphe yok. Öte yandan couture koleksiyonu çok zengin ve ihtişamlı olmuş. Altın renginin sıcaklığını bazen bordo renkler kullanarak kırmış. 

15-07/10/_a2x0475.jpg

Fotoğraf: Indigital

Zenginlik kendini narince işlenmiş pullarda da gösteriyor. Dar belli, uzun saçlı mankenler tatlı gençlik hissini güçlendirmiş. Modellerin hepsinin saçlarına Yunan defne tacına benzer taçlar takılmış. Kısa topuklu sandaletler de yine gençlik iksiri ambiyansına uygun.  

15-07/10/_a2x1447.jpg

Fotoğraf: Indigital

Defile notlarında tasarımcının 1990'lardaki kendi ilk koleksiyonlarından ilham aldığı yazıyor. 

Altın işlemeli gelinlik ise tasarımcı Elie'nin eşi Claudine'le 25 sene önceki evliliğinden esinlenerek tasarladığı bir parça. Bu yüzden defile son derece kişisel ve manevi. Bu koleksiyon, şaşaalı klasiklerin ve romantizmin asla demode olmayacağının kanıtı. 

Elie Saab Sonbahar/Kış 2015 Couture Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: ELİE SAAB , SUZY MENKES