22 Şubat 2018

Hayallerin Kabuslarla Birleştiği Bir Dünya: Gucci Cyborg

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

18-02/22/_ait1130.jpgFotoğraf: Courtesy of Gucci by Dan Lecca

Gucci'nin her ayrıntısı ince ince düşünülmüş defilelerinin en yenisi ve ürkütücü olanı, şüphesiz ki Gucci Cyborg’du. Bir nevi hayallerin kabuslarla birleştiği bir fantezi dünyası… Dün Milano’da gerçekleşen 2018 Sonbahar/Kış koleksiyonunun defilesi ile Alessandro Michele, moda şovunu bir üst seviyeye taşıdı.

18-02/22/s83_wmfs_fw_imm_lb_pr1.jpgFotoğraf: Courtesy of Gucci

Aslında her şey plastik bir torba içerisinde bulunan, geri sayım yapan dijital saatle başladı. Geri sayım tamamlandığında ise kalp monitöründen gelen sesle defile başladı. Gösteri alanı 70'lerde geçen, soluk yeşil ve kan kırmızı tonlarından oluşan ıssız bir ameliyat sahnesinin tablosunu andırıyordu.

18-02/22/s83_wmfs_fw_imm_lb_pr57-1519293969.jpgFotoğraf: Courtesy of Gucci

Bebek ejderhalar, el çantalarının yerini alan insan kafaları, üçüncü gözler ve tuhaf yüz maskeleri, Gucci'nin Cyborg dünyasındaki en önemli figürleriydi.

Uyuyan bebek ejderha garip bir şekilde gerçekçiydi, uzun pençeleri, katlanmış kanatlarıyla, bu minyatür canavar Khaleesi'nin en sevdiği evcil hayvanlara uyacakmış gibi görünüyordu. Gösterinin daha ürkütücü yönlerinden biri ise; Roma merkezli görsel efekt şirketi Makinarium'un üzerinde 6 ay boyunca çalıştığı gerçeğinden ayırt etmenin imkansız olduğu insan kafalarıydı.

18-02/22/_e2c0084.jpgFotoğraf: Courtesy of Gucci by Ronan Gallagher

Gucci’nin manifestosunun ilhamı Fransız filozof Michel Foucault'dan geliyor. Foucault’nun iktidar ve beden ilişkileri üzerine teorisi olan biyopolitikten yolan çıkan Alessandro Michele, 2018-19 Sonbahar/Kış defilesinde sosyal düzenden bağımsız özgün kimlikleri hayal gücünden uç örneklerle gösteriyor. 

Bir bekleme alanı oluşturma ve bunu bir ameliyathane ile birleştiren Gucci, defilenin temasını şöyle betimliyor: "Kimlik, bir tasarımcının eserini yansıtıyor. Materyallerin ve kumaşların kesilmesi, birleştirilmesi ve yeniden oluşturulması eylemi; onlarla yeni bir kişilik ve kimlik yaratmak için. Kullanılan malzemeler bir ameliyathane ve çevresindeki çevreye özgü: PVC duvarlar, yangın merdiveni, LED lambalar ve bekleme odasında bulunan gibi plastik sandalyeler.’’

Gucci'ye göre, Cyborg'lar "mecazi bir şekilde, kimliğin ikiliğini ve ikiye bölünmesini yenebilecek bir figür olarak övülüyor" olsa da, ürkütücü olduğu gerçeğini değiştirmedi.

ETİKETLER: GUCCİ CYBORG , GUCCİ , ALESSANDRO MİCHELE