07 Temmuz 2015

Hafif Dokunuş

YAZI: SUZY MENKES

15-07/07/_ver0971.jpg

 

Donatella Versace'nin tatlı sert defilesiyle Atelier koleksiyonuna gerçekçilik kattığı belli oluyordu, tabii eğer podyuma serilmiş 25.000 tane çok renkli orkide çiçeğinin "gerçeklik" olduğunu düşünüyorsanız.

Donatella bu çiçeklerin görkemli, sofistike ve tatlı yönünü haute couture'de çok daha taze bir fikir olarak sunuyor. Uzun, salınmış saçlara takılmış çiçekli saç bantlarında Shakespeare'in "Bir Yaz Gecesi Rüyası" havası vardı, üstelik koleksiyon sonbahar-kış koleksiyonu olmasına rağmen. Paris'in sıcak havasında mankenlere vantilatör tutulur korselerin düğmeleri gevşetilirken, Donatella, sahne arkasında "Artık güçlü kadınlar sahnede, korse giyiyorlar ama elbiseler daha hafif," diyor.

Donatella'nın bu koleksiyona kattığı şey masumiyetin daha derin bir yorumuydu. Cinselliğe ve ifşaya dayanan kötü kız görünümünden ziyade orman perilerinin hafifliği hedeflenmişti. Bu yüzden görünen korselerle beraber çiçekler ve tüyler de kullanılmıştı.

Tiril tiril dantelli kısa elbiseler bile uçuşan etek kıvrımlarıyla şuh bir hava içerisindeydiler. Versace'nin amblemi Medusa, canlı çiçeklerle süslenerek genel mesaja uygun hale getirilmişti. Podyumdaki orkidelerin pembe, mor, sarı tonları koleksiyonun da ana renkleriydi. Aynı zamanda turuncu ve yaprak yeşili renkleri de yer yer görülüyordu.

Eteklerdeki püsküller ve tüyler defileye aynı zamanda lüks hippi havası veriyordu. Ama bu Donatella'nın kendisiyle zıtlaşması demek değil. Bu tarzını yumuşattığı anlamına geliyor.Uzun dantelli elbiselere, platform ayakkabıların ve çizmelerin eşlik etmesi bunun göstergesi.

Bu koleksiyon bir couture devrimi değildi. Ancak Versace'nin görkemli binasından daha sade bir binaya taşınması bile, bu koleksiyonun son koleksiyondan ne açıdan farklı olduğunu özetler nitelikte. Kırmızı halıyı bırakıp çiçek serili yollar için kıyafetler tasarlamak ise Versace markasına tazelik katmış.

Atelier Versace Sonbahar/Kış 2015 Couture koleksiyonu

ETİKETLER: DONATELLA VERSACE , VERSACE , SONBAHAR 2015 COUTURE