03 Mayıs 2015

Google Moda Trendleri Raporu

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Google'da her gün, 3 buçuk milyarın üzerinde arama gerçekleştiriliyor; bu saniyede 40 bin, yılda ise 1.2 trilyon demek! Haliyle, söz konusu trendler olduğunda peşinden koştuğumuz çoğu sorunun yanıtının da bizzat Google'ın arama barında bir yerlerde saklı olduğunu söylemek yanlış olmaz. İnternet devinin geçtiğimiz hafta yayınladığı Moda Trendleri Raporu, sektörde bir ilk olma özelliği taşıyor. Amaç tasarımcılara, stratejistlere, perakende sektörü çalışanlarına ve diğer moda profesyonellerini, fonksiyonel bir yaklaşımla filtrelenmiş büyük datayla buluşturmak. Raporun detaylarına girmeden eklemeliyim; araştırma Amerikalı kullanıcıların Ocak 2012-Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştiriği 6 milyarı aşkın arama üzerinde yoğunlaşıyor.
 
Moda Trendleri Raporu, üç ana bölüme ayrılmış: İlki bu sezonun kazananları ve kaybedenleri. İkincisi ise İlkbahar 2015 sezonunun en iddialı üç trendine yakın bakış. Son bölüm, diğerlerinden sıyrılan tüm trendlerin kapsamlı bir listesinden oluşuyor. Rapora göre, sezonun kaybedenleri arasında tek omuzlu elbise, peplum, skinny jean pantolonlar, 90'lar ve normcore akımı var; açık ara kazananlar ise bizi renkli bir baharın beklediğinin habercisi gibi! İşte Google Moda Trendleri Raporu'na göre İlkahar 2015'in en popüler üç trendi:
 
Fotoğraf: Getty Images Türkiye
 
Tül Etekler
 
İçinizdeki Carrie Bradshaw'ı uyandırın! Geçtiğimiz yıl, Google'da "tül etek" aramaları tam %34 oranında arttı. İşin eğlenceli tarafı, ilgili aramaların da gösterdiği gibi kullanıcılar yalnızca hazır bir tül eteği satın almak değil, kendi tül eteklerini de yapmak peşinde. Konu uzunluğa gelince yine ilgili aramaların verdiği ipucu, tül eteklerin midi ile maxi arasında bir noktada hayatımıza dönüş yapacağı. Tül eteklerin en fazla arandığı renkler, siyah ve beyaz.
 
Jogger Pantolonlar
 
Kadınlar, erkekler, gençler, çocuklar ve hatta bebekler! Jogger pantolonlar, neredeyse herkese hitap ederek Google'a hükmeden bir başka moda trendi oldu. Jogger pantolonların en fazla arandığı renkler arasında haki ve siyah var. İş desenlere gelince, kullanıcıların daha cesur tercihler yaptığını söylemek gerek: Emoji desenli jogger pantolonlar, bu modelin açık ara en fazla arandığı desen.
 
Midi Etekler
 
Raporun da belirttiği gibi midi eteklerin büyük dönüşü, İngiltere'de 2013'te gerçekleşti. Tahmin edileceği üzere son üç yılda Amerikalı kullanıcılar tarafından gerçekleşen "midi etek" aramaları, tam dokuz kat arttı! Ufak bir ipucu: Uzmanlar (Amerika pazarında) bu rakamın önümüzdeki dönemde daha da yükseleceğine kesin gözüyle bakıyor. İlgili aramalar arasında en çok "nasıl giymeli" ve "stil öneriler" öne çıkıyor. Popüler siluetler arasında kalem etek, A form ve yüksek bel var, popüler dokularda da derinin hakimiyeti göze çarpıyor.
 
Raporun devamına buradan ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: GOOGLE , MODA TRENDLERİ RAPORU 2015 , TÜL ETEK , JOGGER PANTOLON , MİDİ ETEK