04 Eylül 2019

Efsane Fotoğrafçı Peter Lindbergh'ün Ardından

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Peter Lindbergh

Fotoğraf: Paolo Roversi for L’Uomo Vogue

Bugün resmi Instagram hesabından duyruldu acı haber. "Peter Lindbergh'ün 74 yaşında, dün aramızdan ayrıldığını büyük bir üzüntüyle açıklıyoruz." Başta moda dünyası olmak üzere, kreatif sektörde çalışan herkesi derinden üzdü haliyle. Onun kadrajından gördüklerimizle, flaş patlattığı hikayelere tanıklık ederek hayal kurduk birçoğumuz. Moda fotoğrafçılığı onunla farklı bir anlam kazandı.

Objektifinin karşısına kimler geçmedi ki? Jane Birkin, Meghan Markle, Nicole Kidman, Uma Thurman ve dahası. Kimlerin süpermodellik kariyerini başlatmadı ki? Linda Evangelista, Naomi Campbell, Cindy Crawford ve Christy Turlington.

Fotoğraf karesinde objeleştirilmiş kadınlar veya erkekler yer almadı hiçbir zaman. Nadiren fotoğrafladığı objelerin bile bir anlamı, hikayesi vardı. Kadınlar konusunda da son derece hassastı. "Hayata dair söyleyecek sözü, kurabilecek cümleleri olan kadınlar ilgimi çekmiştir hep. Kendi hürriyetini eline alan, özgürce karar verebilen kadınlar" diyordu. Deklanşöre basmak için tek kriteriydi bu. 

Berlin'de resim sanatı okumasına rağmen fotoğraf sanatını seçmişti Lindbergh. 1971 yılında başladığı fotoğrafçılık kariyerini 1978'de çektiği ilk Vogue Paris kapağıyla sağlamlaştırdı. 1988 yılında Anna Wintour onayıyla fotoğrafladığı ilk Amerikan Vogue'un kapağıyla da zirvede yerini aldı. Tam 2 yıl sonra, 1990'da yine Amerikan Vogue'u için çektiği ikonik fotoğraf karesiyle şanı tüm dünyaya yayılmıştı artık. O kareyi unutmak ne mümkün. Linda Evangelista, Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford ve Christy Turlington New York sokaklarında bir arada...

Objektifinin şöhreti objektifliğine engel olmadı hiçbir zaman. Sanatında ve kişisel hayatında en çok önem verdiği duruş meselesinden de asla caymadı. "Moda fotoğrafçılarının bir sorumluluğu var, olmalı" diyordu röportajlarında. Kadınların günümüz medyasında portre ediliş biçimlerini en koyu eleştiren isimlerden biri olarak Photoshop'a karşıydı mesela. Yaşanmış bir hayatın izlerini silmek onun fotoğrafçılık etiğine sığmıyordu. Peter Lindbergh 74 yaşında hayata veda etti ama ardında bıraktığı miras ebedi, vedası yok. Lindbergh nasıl fotoğrafladığı hikayelerin detaylarını 'silmemeye' özen gösterdiyse, onun izleri de asla silinmeyecek...

ETİKETLER: PETER LİNDBERGH , FOTOĞRAF SANATÇISI