22 Ağustos 2014

Doğanın Geometrik Kanatları

YAZI: SUZY MENKES

Truva filminin yıldızı Diane Kruger, H Stern Rock Season koleksiyonundan kırmızı altın ve elmas küpelerle. 
     
Özellikle de bu sıcak yaz aylarında mücevherlerin doğanın sıcak ve güçlü hallerini yansıtmasını seviyorum. Brezilya, hem gerçek anlamda hem de ruhu itibarıyla sıcak bir ülke. Bu yüzden Rio’da kurulmuş olan uluslararası mücevher markası H Stern yeni koleksiyonunda ışıltılı renkler kullanmış. Konyak rengi elmaslarla süslü kırmızı altından kelebek ve kuş figürleri doğadaki varlıkların vahşi tarafını yansıtıyor.
 
Aktris Diane Kruger, H Stern Rock Season koleksiyonundan yüzüklerle.
 
Fotoğraf: Carter Smith
     
Bunları beyaz tenli, prenses güzeli film yıldızı Diane Kruger’la birleştirince ortaya saf ile rafinenin şaşırtıcı bir karışımı çıkıyor. 
 
Mücevherleri yaz tarlalarında aktirisin üzerindeki halleriyle görmeden önce  yakından çekim olarak gördüm. Kırmızı altından bir çerçevede pembe çizgilerin içine sıra sıra dizilmiş pırlantalar mücevhercinin “punk rock” görünüşü olarak tabir ettiği bir etki yaratıyor. 
 
Bu mücevherlerin pek de “rock”ı temsil ettiğine inanmıyorum. Bu tabir, etkinin kulağa şehirli ve sert gelmesine sebep oluyor. Ama bana göre bu mücevherlerde doğa kendisini gerçek renklerinde gösteriyor. Elbette, tam olarak doğanın dişi ve pençeleri kanlarla kaplı halini yansıttığı söylenemez. Ancak, özellikle de kenarlardaki kelebeklerin kanatları, nazik bir kıvrımdan ziyade geometrik şekillerde. 
 
Kırmızı altın ve elmas bilezik.
 
Fotoğraf: H Stern
 
Kanatları bu şekilde çizgisel ve net yaparak bilindik kuş ve kelebek figürlerine daha sert ve modern bir görüntü kazandırılmış. Buna eklenen morganit ve kuvars gibi taşlar da ateş gibi parlayan bir doğa fikrine katkıda bulunuyor. 
Dumanlı kuvars ve elmaslarla bezeli kırmızı ve sarı altın kolye.
Fotoğraf: H Stern
     
Koleksiyondaki en çarpıcı parça, kuşlar, kelebekler ve boyun kısmındaki arıyla süslenmiş kuvars kolye. Bu cüretkar tasarım doğanın bereketini simgeliyor. Öte yandan, kış başlamadan göç eden, kanatları yine geometrik olarak şekillendirilmiş kuşlar,  kolyeye soğuğu simgeleyen bir etki de katıyor.
 
Kırmızı altından morganit ve elmas küpe.
 
Fotoğraf: H Stern
     
Peki model olarak Diane Kruger bu görüntüye nasıl bir katkı sağlıyor? Öncesinde bir model ve bale dansçısı olan sanatçı, Quentin Tarantino’nun yönettiği “Soysuzlar Çetesi” (Inglorious Basterds) filmindeki casus rolüyle kendi sert yönünü gösterdi. Ayrıca Marie Antoinette’I canlandırdığı Les Adieux à la Reine filminde de klasik Versailles yapmacıklığını yansıtmıyordu. 
 
Sonuç olarak, sert ve modern köşelere sahip mücevherler tam da tasarımcı ve şirket müdürü Roberto Stern’in istediği gibi bir etki yaratıyor. 
 
H Stern Rock Season koleksiyonundan yüzükler ve küpelerle Diane Kruger.
 
Fotoğraf: Carter Smith
 
 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

İlgili Başlıklar