09 Mart 2020

Dior'dan Feminist Diyaloglar: Dior Talks

YAZI: ZEYNEP GÜR

dior,talks

Chanel, Gucci, Maison Margiela, Coach ve The Business of Fashion gibi markaların ardından Fransız moda evi Dior da podcast serisine imza atıyor. Dijital devrime adapte olmaya çalışan moda markalarının ilk duraklarından biri olan podcast serileri, Dior'un da radarına yakalanıyor. Dior Talks başlıklı podcast serisine imza atarak kendine yeni bir dijital kimlik yaratan Fransız moda evinin gündeminde feminizm olgusu yer alıyor.

Başta Dior evinin sanatçıları olmak üzere, daha önce Fransız ikonla işbirliği yapmış markalardan moda endüstrisinin kilit karakterlerine kadar seçkin bir ziyaretçi listesine sahip Dior Talks'un birinci gündem maddesi; deri değiştiren feminizm. Tabii mikrofonun öbür ucunda Maria Grazia Chiuri gibi güçlü bir kadın figürü olduğunda, "feminizm" olmazsa olmaz konulardan biri oluyor. 

Sayısız küratör, zanaatkaar, editör ve tasarımcıyı yeni podcast serisinde ağırlamaya hazırlanan Fransız moda evinin ilk konukları ise Justine Picardie ve Katy Hessel. 

Dior'un kreatif direktörünün konuk listesi ise elbette bu isimlerle sınırlı değil.  Maria Grazia Chiuri'nin podcast serisine yakın arkadaş kotasından dahil olan Paola Ugolini'nin yanı sıra, daha önce Fransız moda eviyle işbirliğine imza atan Judy Chicago, Tomaso Binga ve Mickalene Thomas gibi isimler de Dior'un prestij sahibi konukları arasında. Otobiyografik işlere imza atan sanatçı Tracey Emin ise Maria Grazia Chiuri'nin moda diyaloglarına eşlik edecek olan önemli kişilerden. Feminizm ve sanatı odak noktasına yerleştiren bu sesler; etik ve estetik, isyan ve diyalog, kimlik inşası ve kıyafetin oynadığı temel rol, temsil ve tahakküm, cinsel statü ve etkileri arasındaki yakın bağları araştırıyor. Maria Grazia Chiuri'nin "manifesto" koleksiyonlarında sık sık açığa çıkan eden bu moda açmazı, kural tanımayan kadınların gözünde aşılması gereken elzem engellerden birine dönüşüyor. 

8 Mart tarihinden itibaren yayınlanmaya başlayan Dior Talks serisini, podcasts.dior.com ve tüm podcast platformlarından dinleyebilirsiniz. 

ETİKETLER: DİOR TALKS , CHRİSTİAN DİOR , MARİA GRAZİA CHİURİ , PODCAST