30 Mart 2019

Dior İmzalı Bir Bale: Nuit Blanche

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Dior

Fotoğraf: Dior

Feminizm, özgürlük ve dans Dior'un ilk kadın kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri'nin ilham başlıkları. Bu başlıklardan yola çıkarak Grazia Chiuri'nin tasarım yaparken en büyük esin kaynaklarından birinin ne olduğunu tahmin etmek güç değil: Beden hareketi. Dansı sevmesi bu yüzden. Dans ederken sonsuz özgürlüğün sağlanabildiğine inanıyor. Dior 2019 İlkbahar/Yaz defilesinde birlikte çalıştığı koreograf Sharon Eyal'ı hatırlayın. Modayla modern bale ve çağdaş dansın buluştuğu görkemli bir iş birliğiydi. Son çalışmasıyla dansı Dior defilesinden gerçek bir opera sahnesine, baleye taşıyor. 

Dior

Fotoğraf: Dior

Teatro dell’Opera di Roma’da gerçekleştirilen, Nuit Blanche isimli bale gösterisinin kostümlerini hazırlayan kreatif direktör, böyle bir projede yer almaktan dolay ziyadesiyle heyecanlı ve mutlu. "Müzik, koreografi, set ve kostüm tasarımı. Bale sanatın farklı dallarını bir araya getiriyor. Benim işimle birçok benzer noktası var. Tasarımlarım koreografik egzersiz gibi. Tasarladığım her kıyafet kusursuz bir hareket özgürlüğü sağlamak zorunda."

Dior

Fotoğraf: Dior

Gösteri için on altı kostüm hazırlayan Grazia Chiuri'nin başlangıç noktası balerin ve baletlerin hareket sanatıymış. Dansçıların beden figürlerini yansıtmak ve bunu yaparken feminenlik ve maskülenlik gibi kavramları güncellemek, günümüze uyarlamak hatta ileriye taşımak. Kullandığı tül ve ipek kumaşlarla başarmış bunu. Kostümlerdeki floral detaylar da Dior'un köklü ve romantim mirasını temsil ediyor.

Dior imzalı büyüleyici bale gösterisini izleyen davetliler arasında Chiara Ferragni de vardı. Ferragni Roma'da neler yaşadı? Grazia Chiuri ile bale gösterisi öncesi nereleri keşfetti? Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Chiara Ferragni ve Maria Grazia Chiuri ile Roma'da Bir Gün

Dior - Nuit Blanche 

 Provalardan Kareler

ETİKETLER: MARİA GRAZİA CHİURİ , NUİT BLANCHE , TEATRO DELL’OPERA Dİ ROMA , DİOR , BALE