10 Eylül 2014

Dior Couture Arşivi

YAZI: SUZY MENKES

Resim: Bilezik, ön ve arkadan görünüm, küpeler; beyaz altın ve pırlanta yanında pembe ve mor safir taşlarla süslenmiş.

 

Zeki, sevimli, modanın gözbebeği tasarımlar ve elbette Dior!

Dior’un haute couture kıyafetlerinden ilham alarak mücevher tasarlama fikrinin sahibi tasarımcı Victoire de Castellane.  Bedene oturan meşhur Bar takımının yanına yerleştirdiği kıvrımlı hatlı takılar ve 1947 nin New Look koleksiyonundan esinlendiği yakut ve pırlanta süslemeli, fırfırlı çizgilere sahip mücevherler göz kamaştırdı.

Resim: Zümrüt ve pırlantalardan oluşan takımın bileziği beyaz altın, pırlanta, safir, zümrüt, demantoyid grena ve  turuncumsu pembe spinellerle süslü, 1947 Bar takımından  ilham alınarak tasarlanmış.

Resim: Esin kaynağı olduğu mücevherlerle birlikte sergilenen minyatür Bar takım.

Resim: 1947 ilkbahar/ yaz haute couture modası için tasarlanan Bar kıyafetin eskizleri.

 

Son derece canlı renklere sahip bu mücevherler kan kırmızı yakut ve lacivert safir taşların,  pırlantalarla karşılıklı olarak beyaz altın kaidelere yerleştirilmesiyle imal edilmiş.

Benim ilgimi özellikle çeken, 1948 sezonu için Christian Dior tarafından çizilen basen hatlarından ilham alan, sarı ve turuncu pırlantadan kıvrımlar halinde dökülen takı.

Peki, bele oturan beyaz Bar ceket ve siyah plili etekten hareketle nasıl bir mücevher tasarlanmış olabilir? Zarif, onyx ve jet (kömür kristalerinden yumuşak ve parlak bir taş) bir yüzük mü?

Hiç de değil. Victoire, alçaklı yüksekli sıralanmış sevimli renkli taşlardan bir yüzük yaratmış: pembe ve mor safir, zümrüt, grena ile baget kesim elmaslar kullanmış. Dior atölyelerinde her değerli taş sırasının elle dizimi iki ay sürmüş, buradaki el işçiliği bir  aute couture koleksiyonun oluşması sırasında harcanan emekten fazla.

Archi Dior mücevherleri, 11-21 Eylül arasında Grand Palais’deki Bienale de Paris’te sergilenecek.

Resim: 1949 sonbahar/kış haute couture koleksiyonu Milieu du Siécle’da yer alan Junon elbisenin eskizi,  pembe-sarı altın kaideli yüzük, pırlanta, spesartit grena ve pembe safirlerle süslenmiş. Üstte solda: Elmas ve beyaz altından mamul küpeler. Altta: Küpelerle takım yüzük.

 

Çeviren: Kader Çekerek

ETİKETLER: SUZY MENKES , DİOR