26 Ekim 2019

Dinle: Kanye West - Jesus Is King

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

kanye west

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Kanye West’in merakla beklenen dokuzuncu stüdyo albümü Jesus Is King dün sonunda yayınlandı. Amerika’nın en sansasyonel rap yıldızı, 2018 Coachella’da başlayan "Sunday Service" yolculuğunu Gospel albümü Jesus Is King’e dönüştürdü. 29 Eylül 2018’de imza attığı meşhur Saturday Night Live performansında gelecek albümünü Yandhi ismiyle duyuran, önce albümün tarihini vermeyen, ardından çokça kez erteleyen ve başka bir tarihe atan Kanye West tüm bu gecikmeler ve ertelemelerden sonra beklenen albümü hayranlarına, başka isimle de olsa, bu hafta verdi. 

kanye west

Dini bir tema etrafında kurgulanan Jesus Is King’te Yeezy’nin günahlarından arınma, Tanrı’ya yeniden bağlanma ve kendini yenileme hikayesini dinliyoruz. Albümün konuk sanatçıları arasında Clipse, Ty Dolla Sign, Kenny G, Fred Hammond, Ant Clemons ve Pazar Servisi korosu yer alıyor. Albüm yayınlanmadan bir gün önce Apple’s Beats 1’ın Zane Lowe’ına iki saatlik bir röportaj veren Yeezy, beklenen çalışması hakkında spoiler vermezken artık normalize ettiğimiz sansasyonel açıklamalarından da mahrum bırakmadı. Röportajda bir kez daha kendini "tüm zamanların en iyi sanatçısı" ilan eden Kanye West, porno bağımlılığından Drake ile acı veren kavgalarına birçok meseleye açıklık getirdi. 

 kanye west, jesus is king

Dokuzuncu LP’sini “Jesus Is King: A Kanye West Film” isimli Imax belgeseliyle beraber yayınlanan Kanye West, Thom Yorke’un Anima’sının ardından müzik ve sinemayı buluşturan albüm akımını devam ettirdi. Nick Knight ile beraber yönetmen koltuğuna oturan Kanye West, popüler ama gizemli Pazar Servisi'nin belgeselini çekti. 35 dakikalık Jesus Is King deneysel konser filmi, West'in dokuzuncu albümüne eşlik etti. 

"Jesus Is King" ile kariyerinde yeni bölüme başlayan Kanye West'in evrilen müzik persona'sı hayranları tarafından nasıl karşılanacağı ise albümün heyecanlı bekleyişinden daha büyük bir merak konusu!  

ETİKETLER: KANYE WEST , MÜZİK , JESUS İS KİNG , ALBÜM