09 Temmuz 2015

Dinamik Gelenek

YAZI: SUZY MENKES

15-07/09/_uly1858-1436262021.jpgFotoğraf: Indigital

Giambattista Valli'nin Zebra çizgili, imzası haline gelmiş podyum halıları, normal couture tarzından daha farklı bir koleksiyonla karşılaşacağımızın ilk belirtisiydi. 

Sahne arkasındaki ilham panosunda Talitha Getty'nin, uyuşturucu kullanımının tavan yaptığı 1970'li yıllarda, ilginç ve farklı Peggy Guggenheim ile beraber poz verdiği fotoğrafı bulunuyor.  

15-07/09/_uly1592.jpg

Fotoğraf: Indigital

Giambattista bana ipek brokar, metalik rafya ve sanatsallık kokan büyük boy küpeleri gösterirken "Zıtlıkları seviyorum, tıpkı geçen sezon yaptığım gibi," diyor. 

Ama bu ipuçlarının hiçbiri beni defilede göreceklerime hazırlamamıştı. Parlak turuncu ve asit yeşili tül yığınlarıdan oluşan, şekli mantara benzeyen eteklere hazır değildim. Ayrıca, kabarık üstleri, dar pantolonlarla  kombinleyerek düzgün bir geometri sağlanmış. 

Kulağa çok olası gelmese de Giambattista bu çarpıcı kıyafetleri alarak onları geliştirmiş ve sanat formuna getirmiş. 

Giambattista Valli'nin iki ana özelliği vardır. Biri brokar çiçek desenlerini ve puantiyelerini mümkün kılan kaliteli işçiliktir. Diğer özelliği ise, kısa ve tatlı elbiselerle sabahtan akşama kadar eğlenen ve kabarık gelinliklerle evlenen genç kesimi takip etmesidir. 

Chanel'i bir kenara ayırırsak, Valli baştan aşağı saf haute couture yaratan en başarılı moda evidir ki bu da hem kişisel müşterileri, hem de markayı geliştirmeyi eşit derecede amaçladığı anlamına geliyor.  

15-07/09/_uly2518.jpg

Fotoğraf: Indigital

Köklü ve tarihi bir marka olmayan Giambattista'nın tamamen kendi enerjisini kullanarak bu kadar nadide bir işçilik ve arkasında böylesine büyük bir müşteri kitlesi yaratması çok etkileyici.  

Defile çok uzundu bir süre sonra ağır gelmeye başladı. Ama çok etkileyici kıyafetler görmek mümkündü; dar pantolonla kombinlenmiş üzerine kiraz ağacı dalları işlenmiş tünikler, etekleri sanki bir çiçek gibi açılan o tatlı elbise... 

 15-07/09/_uly2767_426x639.jpg

Fotoğraf: Indigital

15-07/09/_uly1980.jpg

Fotoğraf: Indigital

Klasiklere getirilen bu farklı yorum, büyük küpelerle ve Guggenheim tarzı acayip güneş gözlükleriyle zenginleştirilmişti. 

Geleneğe yeni bir bakış açısıyla yaklaşmak ve alışılagelmiş couture'e enerji getirmek Giamba'nın yeteneği. Bu koleksiyonda gördüğümüz acid-house ihtişamı ise özellikle dinamikti. 

 

Giambattista Valli 2015 Sonbahar/Kış Couture Koleksiyonu

 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu 

 

İlgili Başlıklar