15 Kasım 2020

Dilara Fındıkoğlu’ndan Türk Kadınlarına Güçlü Bir Övgü

YAZI: LİAM HESS

DERLEYEN: BAHAR ERGEL

Dilara Fındıkoğlu’ndan Türk Kadınlarına Güçlü Bir Övgü

Geçtiğimiz günlerde Dilara Fındıkoğlu’nun takipçileri, Instagram hesabında yayınladığı fotoğraflardaki otoriter kadın figürlerini fark etmiş olabilir. Bir gazetede Dilara Fındıkoğlu'nun yeni koleksiyonu “Dilara Mezopotamya’yı İşgal Etti: Topraklar yeniden anaerkilliğe ait.” başlığıyla yer aldı. Tasarımcı bu projede kendisine katılacak kız kardeşleri için hazırladığı manifestosunda, gerçekleştirdiği hareketi ‘anaerkil gücün yükselen çağrısı’ şeklinde yazdı.

Fındıkoğlu koleksiyonunda başlangıç noktası olarak geçmişten günümüze güçlü kadınları kullandı. Zengin işlemeli kan kırmızısı korseleriyle ortaçağ kraliçelerini, mücevherli süslemeleriyle Hamsa ellerini, tiyatro arenasında modern zaman Salome’si gibi Lily McMenamy’yi… Koleksiyonun manifestosunda sağlam bir şekilde kök salan kadının güçlenme hikayesi örülüyor.

Fotoğraflar; fotoğrafçı Olgaç Bozalp ve Fındıkoğlu’nun uzun süredir birlikte çalıştığı Ellice Grace Cumming’in ortak ürünü olarak  Mardin’de çekildi.

“Bu çekimden önce Türkiye’nin doğusuna hiç gitmemiştim ancak buralar çok kadınsı bir enerjiye sahip. Medusa ve Kibele gibi mitolojik karakterler bu topraklarda doğdu. Bazen öyle hissedilmese de burası kadınların ülkesi ve bu yüzden ruhlarını uyandırmak istedim.”  

Styling: Ellie Grace Cumming
Saç: Huseyin Altun
Makyaj: Batuhan Sara
Sanat Yönetmeni: Riccardo Zanola
Manifesto: Ece Ok
Producer: Yusuf Yagcı
Modeller: Gunce Gozutok, Nora Senkal, Elif Duran, Alara Selin Murkozoglu, Sagda Gultekin

 

İlgili Başlıklar