23 Eylül 2015

Christopher Kane'den Ham Sanat

YAZI: SUZY MENKES

 15-09/22/christopher-kane-suzy-menkes-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Londra'da Sky Garden'ın bulunduğu 35. katta şehir, yağmurlu ve sisli manzarasıyla ayaklarımızın altındaydı.  

Son zamanlarda birçok üzücü olay atlatan Christopher Kane, "Umrumda değil, ben kasveti severim," diyor. Önce, Central Saint Martins'te öğretmeni olan Louise Wilson ani bir şekilde vefat etti, daha sonra ise ilk mağazasının açılış arifesinde onun ve moda partneri/kardeşi Tammy'nin annesi vefat etti.  
 
Bunlar karşısında tek yaptığı hayatın zorluklarıyla mücadele etmeyi bırakmamak oldu.

15-09/22/suzy-menkes-christopher-kane.jpg

Fotoğraf: Indigital

Defilesinde de bu mücadeleyi görebilirsiniz: Göz alıcı renkler, ucuzluk ve neşeyle ilgili ima ettiği bütün anlamlarıyla plastik ve plastiğin kullanılmasının verdiği "onar-ve-kullan" mottosu, yırtık parçaların bir araya getirilmesi...  

15-09/22/suzy-menkes-2016-christopher-kane.jpg 

Fotoğraf: Indigital

Elbette son derece özgün bir tasarımcı olarak, ilk göze çarpandan çok daha derin bir hikayesi var koleksiyonun. Kaotik sweater dikişlerinde, sanatçı Scottie Wilson'ın bir parçası olduğu ham sanat akımını görmek mümkün,  

Bir de heykeltıraş John Chamberlain'in araba kazalarını sanata çevirmesinden alınan ilham var. John Chamberlain, araba çarpışmarından aldığı ezilmiş parçaları pop renklere boyuyor , Kane de kıyafetleri aynı şekilde boyamakta.

15-09/22/christopher-kane-suzy-menkes.jpg                                                                                                                                             
Fotoğraf: Indigital

Tasarımcı, iki sezon sessiz kaldıktan sonra, gizli korku unsurları ile yapışkan banta veya ağız bağına benzer kumaşları kullanarak eski erotik göndermelerine geri dönmüş.

Bu 2016 yaz koleksiyonunda bir ceketin veya elbisenin yırtık olduğunu, bir eteğin lime lime edildiğini görebilirsiniz. Ama bunların hepsinin turuncu dantel ceket, çingene pembesi elbise veya tatlı pembeden plastik bir çanta gibi canlı ve etkileyici renklerle yapıldığını da fark etmelisiniz. Canlı renkleri, kumaş patchwork ayakkabılarda bile görebilirsiniz.

Sanatsal ilkellik ile “çarpışma” etkisi, vücudu saran dantellerle ve ipek fistolarla uyum sağlamıştı. Bütün bu farklı fikirler, çarpıcı bir defile meydana çıkarmış. Kane’in ilk koleksiyonlarını andıran bu koleksiyonu, öyle bir ustalıkla tasarlanmıştı ki çok istisnai bir moda anına tanıklık ettiğinize emin olabilirsiniz.
 

Christopher Kane 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , CHRİSTOPHER KANE