F

06 Aralık 2018

Chanel Bildiriyor: Egzotik Deri ve Kürk Kullanımına Son!

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Chanel, KürkFotoğraf: Indigital.tv

New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi'nde gerçekleşecek 2019 Métiers d'Art şovu öncesinde Chanel, gelecekteki koleksiyonlarında egzotik deriler kullanmayacağını açıkladı. Söz konusu egzotik deriler arasında Chanel'in çok az kullandığı timsah, kertenkele, yılan, vatoz ve kürk bulunuyor.

Chanel'in Moda Başkanı Bruno Pavlovsky, egzotik derilere kaynak sağlamanın maliyetli olduğunu, bunun yerine kumaş ve deri kullanarak "yeni nesil üst düzey ürünler" üretmeyi hedeflediklerini belirtti. Pavlovsky, “Üst düzey ürünlerin geleceği, atölyemizin neler yapabileceğinin know-how'ından gelecektir. Bununla birlikte, egzotik deriler içeren mevcut malların, Chanel’in dağıtım ağını tamamen terk etmesi zaman alacaktır’’ açıklamasında bulundu.

Chanel, KürkFotoğraf: Indigital.tv

Sadece bu yıl aralarında Burberry, DKNY, Donatella Versace ve son olarak Jean Paul Gaultier gibi büyük moda evlerinin bulunduğu markalar, gelecekteki koleksiyonlarında, gerçek kürk kullanmayı bırakarak, modaya sürdürülebilir bir yaklaşım benimseyeceklerini açıklamışlardı.

Günümüzde Chanel, moda endüstrisinin etik kaynaklara doğru kaymasıyla birlikte hareket ederken; Asos, Nike, H&M, Puma, Arcadia Group ve L Brands gibi markalar arasında, ürün yelpazesinden egzotik derileri yasaklamış olan ilk lüks moda evi.

Armani, Coach, Versace, Michael Kors, Gucci, Burberry ve John Galliano her ne kadar kürk kullanımını durduracağına dair söz verseler de, derileri bütünüyle kapsayacak bir bildiri henüz yayınlamadılar.

ETİKETLER: CHANEL , KÜRKSÜZ MODA , KÜRK