08 Eylül 2015

Çevreci Modanın Geleceği: "The Green Carpet Collection"

YAZI: SUZY MENKES

Bileği sanki bir kelebeğin ipeksi kanatları gibi sarmış ilk "yeşil" ayakkabı, Londra'nın asil Wellington Arch'ını adımlıyordu.   

Eco-Age'in kurucusu Livia Firth, "yeşil" halıda Sergio Rossi'nin geri dönüştürülmüş balıkçı ağlarından yapılmış ayakkabısıyla yürüyordu. Bu dinamik ekolojist girişimci, Nadja Swarovski'yi büyük bir neşeyle selamladı. Defilede Swarovski'nin kurşunsuz kristalleri saten çantaların üstünde parlıyordu.  

Buckhingam Sarayı'nı gören kulenin panaromik manzaralı tepesinde, Livia, İtalya'da işlenen, dokunan ve boyanan organik ipeğin tedarik zincirini oluşturmakta kendisine yardım eden herkese teşekkür etti.   


15-09/08/livia-firth-green-carpet.jpg

Sergio Rossi'nin Green Carpet Challenge (GCC) için tasarladığı ayakkabı ve çantalar.

Fotoğraf: Getty

Film yıldızı kocası Colin Firth'ün de onu desteklemek için yanında bulunduğu Livia Firth, "Ben bir İtalyanım o yüzden Sergio Rossi benim için her zaman bir ikon marka olmuştur. Bu markayla çalışmak benim için bir onur, ayrıca çok eğlendik ve aldığımız sonuç güzelin de ötesinde," dedi.  

Lüks camiasında sürdürülebilirliği sağlamak adına itici güç olan Kering'in CEO'su François-Henri Pinault da Livia'ya olumsuz çevresel etkiyi azaltmanın önemini gösterme görevinde eşlik ediyordu.   

Sürdürülebilirlik departmanının başkanı ve Kurumsal İlişkiler Müdürü Marie-Claire Daveu tarafından yönetilen Kering ekibi, Eco-Age'de kararlılık ve heyecanı modadaki yeşil harekete kazandırmak için görev aldı. Sergio Rossi'nin Tasarım Müdürü Angelo Rossi'nin estetik çalışmalarının arka planıysa bir video aracılığıyla gösterildi. Tasarımcıyı, tamamen sürdürülebilir ipek ayakkabıların(£850 civarı) üretim sürecini izlemek için gittiği İtalyan fabrikalarında dolaşırken görebilirsiniz.    

15-09/08/colin-firth-livia-firth-kering-sergio-rossi.jpg

Caroline Rush, BFC, Colin Firth, Nadja Swarovski, Livia Firth, Sergi Rossi'nin Tasarım Müdürü Angelo Ruggeri, Sergio Rossi'nin CEO'su Giovanni Giunchedi ve Kering CEO'su François-Henri Pinault, Sergio Rossi'nin Yeşil Halı Koleksiyonu için verdiği öğle yemeğine katıldılar.

Fotoğraf: Getty

Kering'in politikaları, çevreye verilen zarar, işçilerin haklarının korunması, suyun dikkatli bir şekilde kullanılması, kimyasallar ve hayvanların refahı gibi konuları kapsıyor, bu birkaç örneği düşününce küçük kristal kaplı çantaları almak iyi bir davranışa dönüşebilir.  

Moda'nın yeşil geleceğinde sırada ne var? 

Pinault, özellikle Hindistan'daki ve genel olarak her yerde nakış sektöründeki işçilerin korkunç çalışma koşullarına dikkat çekerek, "Sırada nakış var, bu sektörü insan onuruna yaraşır bir maaş kazanılabilen ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlayan bir sektör haline getirmek istiyoruz," dedi.  

Firth'ün söylediğine göre İngiliz Moda Konseyi'nin CEO'su Caroline Rush, çok yakında yeni bir sürdürülebilirlik girişimine öncülük sağlayacak. 

Ama Eco-Age'in enerjisini ve Kering'in kararlılığını bir kenara bırakırsak, cevaplanmayı bekleyen bir soru var hâlâ: bambaşka bir dünyası olan lüks hızlı modanın "yeşil iyidir" mesajını benimsemesini nasıl sağlayacaklar? Ana caddelerde satılan ürünler fiyatları uygun olduğu için bu kadar çok satılıyor ve kâr yapıyor. Kristal süslemeli saten çantalar da bir süre sonra bu hızlı moda markaları tarafından taklit edilecek ve fiyatları düşük olarak satılacak. Fiyatların düşük olması ise işçilerin kötü şartlarda çalıştırılması anlamına geliyor.  

15-09/08/sergi-rossi-green-carpet.jpg

Sergio Rossi'nin Yeşil Halı koleksiyonu kendi İtalyan fabrikalarında elle yapıldı. Yapımında, ilk sürdürülebilir ipek kumaş kullanıldı, bu kumaş prestijli "Green Carpet Challenge" ödülünü kazandı.

Fotoğraf: Getty

Livia Firth'ün azmine ve adanmışlığına büyük bir hayranlık duyuyorum. Sergio Rossi'nin o saten ayakkabılar üzerinde ne kadar çok çalıştığını görebiliyorum. Bu yeşil halı misyonunun, hızlı moda sektörüne yayılmasını ve insanları daha bilinçli müşteriler haline getirmesini umalım.  

Koleksiyon sadece Sergio Rossi mağazalarında ve sergiorossi.com'da mevcut. Fiyatlar 850 Pound'dan başlıyor. 

 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , LİVİA FİRTH , COLİN FİRTH , SERGİO ROSSİ , KERİNG , FRANÇOİS-HENRİ PİNAULT