06 Temmuz 2017

Bouchra Jarrar Lanvin'den Ayrılıyor

YAZI: İNAN KIRDEMİR

14 yıllık Alber Elbaz saltanatının başına geçip, istikrarlı bir başarı yakalamak zordu. Bu gerçeği, 16 ay önce Elbaz’ın yerine geçen Lanvin’in kreatif direktörü Bouchra Jarrar da biliyordu. Alessandro Michele’nin Gucci’si veya Anthony Vaccarello’nun Saint Laurent’i, kreatif direktör transferlerinin başarı hikayesine dönüşebileceğini rekor sayılarla kanıtladı. Bu ikili örnek alındığında, aslında köklü markalar için yeni bir başlangıcın olumlu sonuçlar doğurabileceğini de gördük. Ne yazık ki, Lanvin cephesinde işler beklenildiği gibi yürümedi ve Bouchra Jarrar istifasını duyurdu. 

"Tek başına başarıya ulaşmam mümkün değil. Bunun için tüm modaevinin desteğine ihtiyacım var." 

Bouchra Jarrar 

Fotoğraf: Indigital

Geçtiğimiz Mart ayında, South China Morning Post’a verdiği röportajda bu vedanın sinyallerini verir gibiydi Bouchra Jarrar. "Tüm varlığımı Lanvin’e adamak istiyorum. Amacım markayı baştan yaratmak. Bu yüzden kendi markamı dahi kapattım. Tek başına başarıya ulaşmam mümkün değil. Bunun için tüm modaevinin desteğine ihtiyacım var."

Görünen o ki, Lanvin'in sahibi Shaw-Lan Wang’ten beklediği desteği görememişti Bouchra Jarrar. Alber Elbazın istifasının da Shaw-Lan Wang ile doğrudan alakalı olduğunu biliyoruz. Markanın geleceği konusunda Elbaz ile uzlaşamayan Wang, çareyi 14 yıldır Lanvin ile bütünleşen kreatif direktörün işine son vermekte bulmuştu. Elbaz’sız bir Lanvin modaseverlerin de içine sinmediğini rakamlar belgeliyor. 2016 yılında satışlarda yüzde 23’lük bir düşüş yaşayan marka, seneyi yaklaşık 18 milyon Euro'luk bir zararla kapattı.

Aslında bu veda Bouchra Jarrar'ın tek başına göğüslemek zorunda olduğu bir başarısızlık gibi yorumlanmamalı. Belki de, hiçbir şekilde açıklama yapmayan Lanvin yöneticileri için kreatif direktörlerine sahip çıkmanın tam zamanı!

Lanvin Sonbahar/Kış 2017-18 Defilesi

ETİKETLER: LANVİN , BOUCHRA JARRAR , ALBER ELBAZ , SHAW-LAN WANG