07 Mart 2019

Barbie'nin Yeni Serisindeki Güçlü Türk Kadını: Gülse Birsel

YAZI: ZEYNEP GÜR

gülse birsel barbie

@barbiestyle

18 farklı ülkeden 20 güçlü kadın, Barbie'nin Dünya Kadınlar Günü'ne özel koleksiyonunda bir araya geliyor. Gülse Birsel'in de aralarında olduğu yeni Barbie koleksiyonunda, aktivist modeller Adwoa Aboah ve Yara Shahidi, tenis oyuncusu Naomi Osaka, cycling şampiyonu Kristina Vogel, jimnastik şampiyonu Dipa Karmakar, Nasa'da görev yapan biliminsanı Eleni Antoniadou, yönetmen Lisa Azuelos, profesyonel sörfçü Maya Gabeira, şef Rosanna Marzieale, profesyonel kamyon şoförü Iwona Blecharczyk ve dağcı Karla Wheelock gibi ilham veren 18 farklı kadın tek bir yumruk halinde. 

60. yıldönümünde, "More Role Models" mottosuyla yola çıkan Barbie, kız çocuklarına ilham veren güçlü rol modelleri bir araya getirerek onlara hayal aşılamaya ara vermeden devam ediyor. Astronottan zoologa, film yapımcısından cycling şampiyonuna... Barbie'nin şu ana kadar yıkamadığı bir "plastik" duvar engeli olmadı.  

 adwoa aboah

@adwoaboah

Geçtiğimiz yıl yine bugünlerde, Meksikalı feminist ressam Frida Kahlo ve Atlas Okyanusu'nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart gibi ilham veren 17 kadınla birlikte anılan şampiyon rüzgar-sörfçüsü Çağla Kubat'tan sonra, Gülse Birsel'i de bu listede görmek tek kelimeyle gurur verici. 

ETİKETLER: GÜLSE BİRSEL , BARBİE , ADWOA ABOAH