22 Eylül 2015

Balkanlardan Yıldızlara Uzanan Hayalgücü

YAZI: SUZY MENKES

Mary Katrantzou, yeni koleksiyonunda "Çingeneler Zamanı" filminden ilham aldığını söylediğinde çok şaşırdım çünkü 1988 yapımı film telekinetik Roman bir çocuğun Sarajevo'da yaşadıklarını gösterir ve filmde Milano, Balkanlar çatışmalarla yıkılmadan önce bölgenin nasıl gözüktüğüne ışık tutan bir simge gibidir.  

15-09/22/_kat0229_1280x1920.jpg

Fotoğraf: Indigital

Bu film birçok başka moda defilesine ilham olmuştu daha önce, o yüzden yerime oturup bolca renk ve desen görmeyi beklemeye başladım.  

Film ilk çıktığında 5 yaşında olan Katrantzou, "Ama öyle olmadı değil mi?" diyor.  

Onun yerine ne mi gördüm? Filmden alınan ilham ile renk, desen ve derin yaratıcılığın bir araya geldiğini ve ortaya giyilebilir kıyafetler çıkardığını. Geçen sezonun Viktoryen tarz ile teknolojiyi birleştiren konseptli koleksiyonundan çok farklıydı bu seferki, daha işlevsel, daha giyilebilirdi.  

15-09/22/suzy-menkes-mary-katrantzou.jpg

Fotoğraf: Indigital

Tasarımcı, "Balkan düğünlerinde giyilenlerden ve Akdeniz ülkelerinin kıyafetlerinden bazı öğeleri koleksiyonuma kattım," diyerek aynı zamanda kozmolojiden de ilham aldığını anlatmaya başlıyor.  

"Bütün baskı desenler, 19. yüzyılda resmedilmiş dünyayı düz ve yıldızları denizin içinde gösteren bir gravürdeki girift motiflerden elde edildi," diyor Mary.  

Sonuç bu kadar iyiyken onun içindeki ilk ilhamı ve neşeyi görmek bir ayrıcalıktı. Kıyafetlerin üzerindeki yıldızlar sanki okyanusun üzerine yansır gibi desene dönüşmüştü, bütün yıldızlar kıvrımlı ve kısa elbisenin üzerine sığdırılmıştı. 

15-09/22/suzy-menkes-mary-katrantzou-spring.jpg

Fotoğraf: Indigital

Siluetlerin sadeliği Katrantzou'nun anlatımını kısıtlamamış, çünkü her bir kıyafette sevgi dolu ellerin işlediği bolca süsleme var. Örümcek ağı örgüsünden, kumaşların yoğun bir şekilde karıştırıldığı kıyafetlere kadar bu el zanaatkarlığına sık sık rastladık.

Balkanlara yapılan göndermeyi de ceketlerde görmeniz mümkün. Geleneksek Balkan düğünlerinde damat tarafından giyilen ceketlere benziyorlar.  

15-09/22/mary-katrantzou-suzy-menkes-spring.jpg

Fotoğraf: Indigital

Mary'nin hayalgücü, çingenelerin diyarına kadar uzansa da kıyafetlerin son derece şık ve giyilebilir olması bir moda mucizesi olarak görülebilir.

Mary Katrantzou 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu 

  

ETİKETLER: SUZY MENKES , MARY KATRANTZOU