27 Nisan 2017

Ayırt Etmek Zor: Ikea vs Balenciaga

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Ikea alışverişlerinizin en sadık dostu o. Hem çok dayanıklı, hem de fazlasıyla geniş. Arada elleriniz maviye boyansa da, omuzlarınız da garip bir ağrıya neden olsa da Ikea'nın mavi plastik poşeti, yüksek moda dünyasının son arzu nesnesi. 

 


Ikea

Bu popülerliğin nedeni ise Balenciaga. Demna Gvasalia'nın günlük parçaları yüksek moda sahnesine yerleştirmesiyle, Ikea'nın plastik poşet çantası bile kendine ihtişamlı bir yer edindi. Aradaki tek fark plastik poşetin fiyatı. Ikea'da 99 cent'e satılan Frakta, Balenciaga da 2150 dolar civarında.

 

 

Ikea

Tote bag trendi yeni bir oluşum değil elbette. Gucci'den Jil Sander'a pek çok marka alışveriş poşetlerine lüks dokunuşlar getirdi fakat bu iki tasarım arasındaki farkı bulmak neredeyse imkansız, ayırt etmek ise gerçekten zor. 

Bu benzerlik konusuna bir açıklık kazandırmak isteyen Ikea, son derece esprili ve yaratıcı bir cevapla yanıt verdi. Orjinal çanta tasarımının Ikea'ya ait olduğunu belirten bir bildiri yayınlayan İsveç mobilya devi, Frakta'yı Balenciaga'dan nasıl ayırt edebileceğinize maddeler halinde dikkat çekiyor.

ETİKETLER: IKEA , BALENCİAGA , TOTE BAG , POŞET