24 Temmuz 2014

Alta Moda "Yüksek Moda" Olarak Nitelenmeyi Hakediyor

YAZI: SUZY MENKES

Resim kredisi : Raffaele Soccio / Luca Sorrentino

 

Renato Balestra baştan ayağa pembeye kesmiş.

O nefis Fransız şarkısı La Vie En Rose eşliğinde izleyiileri selamlamak üzere podyuma çıkan Renato Balestra, gül pembesinden saten bir kravat takmıştı.

Bu yıl 90 yaşını kutlayacak olan Roma’nın bu büyük couture ustası, siyah kadife elbisesi pembe ipekle kombinlenmiş bir modelle yarışmak için başka ne yapacaktı ki? Ya da parlak siyah payetlerle süslü bir elbisenin aynı renkteki eteğiyle?

Siyah tül korsajı pembe orkidelerle nakışlanmış bir kıyafeti de ekleyin bu listeye.

İşte bu Roma stili  bir couture etkinliği:  Alta Moda. İzleyiciler arasındaki zarif kıyafetli, boyunları incilerle süslü hanımefendilerden çok etkilendim doğrusu.

Bu hanımlar, genellikle kızlarıyla gelen yüksek sosyeteye ait kişiler. Balestra’nın kalçayı saran şeker pembesi saten eteği üzerine parlak siyah ceket sanırım bu genç kuşağı hedef alıyordu. Etek uçları pembeyle süslenmiş siyah elbise de öyle.

Seksenlerdeki Yves Saint Laurent şovlarını hatırladım.  Roma sosyetesini görmek hoştu doğrusu, artık bu tarz izleyici, Paris couture defilelerinde görünmüyor.

Çok yaşa Renato Balestra ve daha nice yıllarca ALtaroma’nın başında ol. Hem 100 e şurada ne kaldı ki?

Resim Kredisi : Raffaele Soccio / Luca Sorrentino

Masal prenseslerine benzeyen, uzun saçlarını serbest bırakmış mankenler ve yerleri süpüren elbiseleri hiç şüphesiz düğünlere yakışacak güzellikteydiler.  Zaten  bu kıyafetlerin tasarımcısı Alman Peter Langner gelinlikleriyle meşhur. Langner, Paris’te Christian Dior ve Christian Lacroix gibi couture modaevlerinde çalışmış.

Koleksiyonun ilham kaynağı İbiza ancak insan düşünmeden edemiyor, acaba o ada, tarihinde böyle değerli taşlarla, narin ipliklerle işlenmiş böylesi incelikli kıyafetleri hiç görmüş mü. Bütün bu süsleme, yeşilin bir çok tonunu kapsayan modellerde yer almış.

Langner,  “bir sanat eseri gibi, doğanın, değerli bir elbiseye dönüşmesini hayal ederim, “ diyor.

Tasarımcının modelleri adeta büyülü gibi, başka hiçbir ülkede bu denli ustalıklı ve zarif işçilik göremezsiniz, Halkalar ve devekuşu tüyleriyle süslenmiş organze eteklerin kıvrımlarından kristallerin size göz kırptığını düşünün.

Bu kıyafetler, balolarda genç kızlar tarafından giyilebilir muhtemelen ancal vadideki zambak temalı final elbisesi , düğünler için tasarlanmış, Ibıza düğünleri şüphesiz.

Defileyi ön sıradan izleyen Caroline Burstein, Londra’daki Browns Bride mağazasına atıta bulunarak, “Peter Langner kıyafetlerını on beş yıldır satın alıyoruz, yaşayan en iyi couture ustası o,” diyor.

 

Çevirmen: Kader Çekerek

İlgili Başlıklar