06 Ekim 2015

21. Yüzyılın Seyahat Tutkusu

YAZI: SUZY MENKES

Kenzo Takada, Paris'te yaşıyor. Kurduğu marka seyahat tutkusu üzerine. Şu anki tasarımcıları Humberto Leon ile Carol Lim, Japon değil Asyalı-Amerikalı. Bütün bunlara rağmen Kenzo'nun koleksiyonu kadar Asyalı bir koleksiyonu 10 gün sonra Tokyo Moda Haftası'na gittiğimde bile göreceğimi zannetmiyorum.

15-10/06/kenzo-suzy-menkes-spring-summer-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Kenzo'nun yarattığı hem tatlı, hem şık, hem sportif ve küresel anlamda herkese hitap eden stili tarif etmek zor. Ama tasarımcı ikili markayı nasıl daha ileriye taşıyacaklarının formülünü bulmuş gibi. Hem de gerçek anlamda! Çünkü podyuma üzerinde mankenleri taşıyarak ileri doğru hareket eden pembe platformlar yerleştirmişlerdi.  

15-10/06/kenzo-takada-suzy-menkes-2016-spring-summer.jpg

Fotoğraf: Indigital

"Defilelerin her zaman şaşırtıcı olması için uğraşıyoruz, insanlar defileden ayrılırken akıllarında unutamayacakları etkileyici görüntüler kalsın istiyoruz," diyor Humberto sahne arkasında, "Kenzo'nun özünü anladığımıza inanıyoruz, içimizdeki Japon kültürünü tasarımlarımıza aktarıyoruz. Kenzo'nun geçmişinin ve kültürünün, yeni koleksiyonlarda da hissedilmesini istiyoruz. Kenzo Takada'nın izleyiciler arasında otururken, 'Bu koleksiyonu beni düşünerek tasarlamışlar,' demesini istiyoruz." 

Tasarımcıların,markaya yeni bir soluk getirirken markanın kurucusunu da bu denli düşünmeleri alışılmış bir şey değil. Normalde, Alexander McQueen'in Givenchy'e geldiği zaman yaptığı gibi meydan okuyan bir tavır alırlar. Bu koleksiyon 1970'lerin Kenzo'su değildi elbette ama markanın o zamanlar verdiği özgürlük hissinin aynısını vurgular nitelikteydi.  

Basit görünümler arasında geniş yaka makrame tipi örgüler vardı. Bunlara kısa evaze etekler ve diz üstü çapraz kafes sandaletler eşlik ediyordu, ama baştan çıkarıcı olmaktan ziyade güçlü bir görünüm veriyorlardı. 

15-10/06/kenzo-takada-suzy-menkes-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Humberto ve Carol'ın markayı ileri taşıdıkları nokta, kullandıkları grafik baskı desenler ve çoğu zaman kırmızı, mavi, sarı gibi ana renklerden oluşan renk paletleriydi. Bir de bugün artık bir markanın tek bir stili yansıtması gerektiği tabusunu yıkarak koleksiyonlarında hem yerleri süpüren elbiseler hem de kısa etekler sunmalarıydı.  

15-10/06/kenzo-suzy-menkes-2016-spring-summer.jpg

Fotoğraf: Indigital

Tasarımcı ikili, uluslararası seyahatlare çıkarken birçok farklı tarzda giyinen genç bir kadın hayal ettiklerini ve ona göre tasarımlar yaptıklarını belirtiyor. Bu yüzden hem bir sırt çantasından çıkabilecek türde eşyalar, hem de iç çamaşırı olarak giyilen bikini parçaları görebilirdiniz. İşte bunun adı, 21. yüzyılın seyahat tutkusu!  

Kenzo 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , KENZO