07 Temmuz 2014

Kanye West Floransa'ya dönüyor

YAZI: SUZY MENKES

Ermanno Scervino, Vogue İtalya'nın baş editörü Franca Sozzani ve Kanye West ile.

 

 

Floransa'daki Palazzo Pitti'nin Sala Bianca salonundaki işlemeli tavanından sarkan baş döndürücü sayıdaki avizeleri seyrederek durdum bir süre. 

Moda daha endüstrileşip küreselleşmemiş ve dolayısıyla sihrini henüz bir miktar dahi olsa kaybetmemişken izlediğim defilelerin hatıraları üşüştü zihnime.

Italya'nın ilk büyük moda gösterimleri, ellili yıllarda Floransa'da, Palazzo Pitti'nin Sala Bianca galerisinde gerçekleştirilirdi. Bu ünlü, büyük beyaz galeri Scervino'nun beyaz Rönesans etkinliğinin ilham kaynağı.

 

1968'de Valentino'yu bir anda şöhret ve servetin doruğuna taşıyan o ikonik beyaz geceyi ben görmedim. Ancak Ermanno Scervino'nun Sala Bianca'yı mekan olarak seçip Floransa defilesine Beyaz Rönesans adını vermesindeki zeka ve inceliğe şapka çıkartılır. İtalyan Modası'nın 60. yılını kutladığı Pitti Uomo günlerindeki etkinliklerinden biri de bu defileydi.

Ermanno Scervino'nun şovundan genel görünüm.

 

Sergilenen sportif erkek kıyafetleri beyazın değişik tonlarındaydı. Antik taş duvarlar ve Forte Belvedere'deki soluk fresklerle müthiş bir uyum gösteriyorlardı. Forte Belvedere, geçtiğimiz ay Kim Kardashian ve Kanya West'in düğünlerinin yapıldığı mekan.

Franca Sozzani ve Kanye West, Floransa manzaralı akşam yemeğinde.

 

Kanye, Ermanno Scervino defilesindeydi, ancak yalnızdı. Oysa eşi Kim aynalarla bezeli Couture Disco diye tanımlayabileceğimiz bu ortamda sergilenen çekici ve gösterişli kıyafetleri görse kesinlikle bayılırdı.

Ermanno Scervino, koleksiyonundan bazı parçalarla poz veriyor.

 

Couture ruhlu tasarımcının eserleri olan bu kıyafetlerde belli belirsiz sedef efektler ve şafak pembesine de yer verilmiş.

Floransa'da gün batımı...

 

Gecenin muhteşemliğiyle doğa da adeta yarışıyordu. Tepeleri kızıla boyayan gün batımı ve Floransa'nın meşhur Duomo'sunun aydınlatılmış muhteşem manzarası eşliğinde davetliler uzun şeffaf çadırlarda yemek yediler.

Fort Belvedere, gece, parti mekanına dönüştü.

 

Ermanno büyüleyici manzaranın karşısında, yamaçta kurulu beyaz bir poduyumda erkek ve kadın mankenleriyle savaştı. Gece inince, video sanatçısı Bill Viola'nın imzasıyla binanın yüzeyi projeksiyon marifetiyle çağıl çağıl akan sular ve kar taneleriyle bezendi.

Suzy ve Ermanno.

 

Partinin en heyecanlı anı ise Boy George'un parlak renkli şapkasıyla davetlileri dansa kaldırdığı andı. Tüm etkinlik boyunca Sala Bianca'nın gerçek boyutlu bir fotoğrafı bu büyülü geceye arka plan oluşturdu.

Boy George partinin DJ liğini yaptı.

 

Sala Bianca'nın projeksiyonla fon oluşturan görüntüsü.

 

Çevirmen: Kader Çekerek

İlgili Başlıklar