19 Ocak 2022

Yaratıcı Bir Dahiye Veda

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

André Leon Talley.

Bir moda efsanesine veda ediyoruz. Moda ikonu Andre Leon Talley 73 yaşında hayatını kaybetti.

Biraz olsun modayla ilgilenen, yayıncılık ve moda endüstrisinin büyülü dünyasına bulaşan herkesin tanıdığı bir isimdi André Leon Talley.

“Yaratıcı bir dahi” olarak adlandırılan, çoğunlukla beyaz ve kötü şöhretli seçkinci olan bir alanın tepesindeki nadir siyahi editördü. Birçoğunuz onu belki de defilelerin ön sıralarında, Anna Wintour'un yanında otururken çekilmiş fotoğraflarından hatırlıyor olabilirsiniz. Bilmeyenler için Talley’in ilham veren kariyerinden de bahsetelim: 

The New York Times, Vanity Fair ve W gibi birçok dergide editörlük yapan Talley, 80'ler ve 90'larda Vogue'un vizyonuna birçok şey katarak, yayıncılık tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Beyazların hakim olduğu moda endüstrisinin tepesindeki nadir siyahi editörlerden biri olan Talley, kariyeri boyunca moda endüstrisinde çeşitliliği savundu ve en iyi tasarımcıları şovlarına daha fazla siyahi model dahil etmeleri için teşvik etti.

1.80’lik boyu, uçuşan ironik pelerini, altmış yıla yayılan kariyeriyle Talley, daima moda endüstrisinin öncülerinden biri olarak anılacak.

73 yaşında hayatını kaybeden Andre Leon Talley’in ölüm nedeni de dahil olmak üzere diğer ayrıntılar açıklanmadı.

ETİKETLER: ANDRE LEON TALLEY